Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε με 26-17 της Πυλαίας και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα της handball premier (6/6 νίκες).

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας ωστόσο όχι χωρίς απώλειες. Κατά τη διάρκεια του ματς τραυματίστηκαν οι Άγγελος Τσίλης και Πάτρικ Λέμος με τις εκτιμήσεις για τον Έλληνα παίκτη να κάνουν λόγο για σοβαρή ζημιά.

Ο Τσίλης που είναι πιθανό να έχει πάθει θλάση θα χάσει το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ αλλά και το πρώτο ματς με την Μέλσουνγκεν. Λιγότερος σοβαρός είναι ο τραυματισμός του Πάτρικ Λέμος που χτύπησε στο γόνατο.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Η Πυλαία ήταν αγωνιστική μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 26-17

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-5, 9-5, 11-7, 12-9 (ημχ), 14-11, 16-12, 18-13, 20-15, 23-15, 26-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός 2, Μπογκούνοβιτς 2, Καραμπουρνιώτης 3, Λέμος, Μούγιτς, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 2, Μπάγιος 2, Δεληχρήστος 3, Λιάπης 6, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ανθομελίδης, Μπάτζιος 2, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Ψωμαθιανός, Καραπαναγιωτίδης, Τ. Τριανταφυλλίδης, Καλόμοιρος 9, Παπαγεωργίου 2, Δ. Τριανταφυλλίδης, Αλατσατιάνος, Κουκμίσης, Τσόκας.

Διαιτητές: Τόλιος- Ψύλλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 0/0-2/3

Τα… χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας ωστόσο πήρε τη νίκη με 31-28 και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή.

Ο Φίλιππος, που δεν έχει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη όταν και μείωσε σε 27-28 με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί και να παίρνει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 αλλά οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλης κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να πάνε στα αποδυτήρια με 13-17.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ διατήρησε το ευρύ προβάδισμά του μέχρι το 45ο λεπτό και το 18-25. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Φίλιππου που μείωσε σε 27-28 στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η εμπειρια του ΠΑΟΚ όπως μίλησε στο τέλος και ο δικέφαλος πήρε τη νίκη.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΟΚ 28-31

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-10, 12-13, 13-17 (ημχ), 15-18, 16-22, 18-25, 22-27, 27-28, 28-31.

Φίλιππος (Σαράφης): Πατραμάνης 5, Καραγκιοζόπουλος 7, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Βαρδάκας 2, Τζίνεβης, Μηλόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης Πιστόλας 3, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Τζωρτζίνης, Παπαγιάννης 2.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 5, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Πετρίδης 2, Τσαναξίδης 1, Ελευθεριάδης 2, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος 1, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς.
Διαιτητές: ΛΙνάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Παπαβασίλης 34:33 (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 0/1 – 2/3.