Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι το τέλος στην έδρα της Νιμ και πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη με 27-26, χάρις σε γκολ του Πλάθα σε νεκρό χρόνο.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μετά τη νίκη της επί της Γκρούντφος Ταταμπάνια στην πρεμιέρα πέρασε από την έδρα της Νιμ και δείχνει έτοιμη για την απόλυτη υπέρβαση. Αρκεί να πούμε ότι η γαλλική ομάδα τερμάτισε πέρσι στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος, που είναι από τα κορυφαία της Ευρώπης.

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όπου κάλυψε διαφορά ακόμη και πέντε τερμάτων με τους Γάλλους να προηγούνται με 22-17. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έσφιξε την άμυνά της στο τελευταίο λεπτό του ματς και με γκολ του Πλάθα «ξέρανε» τους Γάλλους.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 5-1 με γκολ του Τόμπι στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Ένωση μπήκε ξανά στο ματς (10-8) με Καλόμοιρο, Τζηρά και Ουγκάλδε με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (12-8) και τον Ντουπουά και τον Χισάμ. Η ΑΕΚ μείωσε ξανά με τον Χιμένεθ με τον Τζηρά να διαμορφώνει το 16-14 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Νιμ έφτασε στο 17-14 με γκολ του Τόμπι με την ΑΕΚ να φέρνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της για το 17-16 με Ηλιόπουλο και Τζηρά. Με τέρματα των Τόμπι και Χισάμ οι Γάλλοι έφτασαν ξανά στο +3 (19-16) ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε γκολ με τον Ρεμπικόν και τον Τόμπι.

Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έδειξε ξανά την ποιότητά της. Με γκολ των Μπεριά, Παπαδιονυσίου και Ουγκάλδε η Ένωση μείωσε σε 22-20 ενώ έφτασε στο 24-23 με τον Αραμπατζή. Η ΑΕΚ ισοφάρισε (25-25) με Πλάθα και Τζηρά με τον Πογέτ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Γάλλους.

Ο Τζηράς ισοφάρισε ξανά για την ΑΕΚ ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση των Γάλλων ο Πέτρος Μπουκοβίνας αλλά και η άμυνα της Ένωσης δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν με τον Πλάθα να σκοράρει στην τελευταία φάση του ματς.

Για την ΑΕΚ οκτώ γκολ σημείωσε ο Τζηράς και πέντε ο Πλάθα. Για τους Γάλλους επτά γκολ σημείωσε ο Τόμπι. Για την ΑΕΚ ακολουθεί το ματς με τη Eurofarm στις 16 Νοεμβρίου.