ΑΕΚ για μεγάλα πράγματα! Η Ένωση έμεινε όρθια (27-27) στον επαναληπτικό με την Ντράμεν και προκρίθηκε στην οκτάδα του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια που είχε επικρατήσει με 33-31 στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ βρέθηκε αντιμέτωπη με το φάσμα του αποκλεισμού πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Χίγκερουντ έγραψε το 25-22 στο 55ο λεπτό σκορ με το οποίο η Ντράμεν εξασφάλιζε την πρόκριση.

Η Ένωση όμως δεν το έβαλε κάτω και με πνεύμα μαχητικότητας όχι μόνο πήρε την πρόκριση αλλά κράτησε και το φετινό αήττητο. Η ΑΕΚ παραμένει χωρίς ήττα τόσο σε Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη δείχνοντας ότι φέτος είναι έτοιμη για σπουδαία πράγματα.

Ο Παπαδιονυσίου μείωσε για την Ένωση ενώ Γιάκομπσεν και Αραμπατζής ισοφάρισαν σε 26-26 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η Ντράμεν έφτασε στο 27-26 με τον Χόργκεν με τον Ζαμπούνη να διαμορφώνει το 27-27 που ήταν και το τελικό σκορ.

Για την Ένωση επτά γκολ σημείωσε ο Αραμπατζής και από τέσσερα οι Γιάκομπσεν, Δομπρής. Η Ντράμεν είχε πρώτο σκόρερ τον Χόργκεν που σημείωσε δέκα τέρματα.

Πλέον η Ένωση στρέφει την προσοχή της στο ματς με τον Διομήδη Άργους για το πρωτάθλημα. Στόχος η διατήρηση του απόλυτου των νικών. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες θα τα πουν και στον τελικό του κυπέλλου.