Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, στο κλειστό γυμναστήριο Ηλιούπολης, με σκορ 27-25 και ισοφάρισε στη σειρά των τελικών (2-2) της Handball Premier. Το πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Με τον Μπάουερ στα τελευταία λεπτά να πραγματοποιεί εκπληκτικές αποκρούσεις, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 27-25, ισοφαρίζοντας στη σειρά των τελικών (2-2). Σημειώνεται πως οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να πάρουν μια πιο άνετη νίκη, όντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα πέντε τερμάτων (24-19).

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έκανε ξεκάθαρες τις διάθεσης του στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, αποκτώντας γρήγορα προβάδισμα (3-1) στο οποίο βρήκε άμεση απάντηση η ΑΕΚ. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι την αστάθεια του Μάτσκεβιτς στα πρώτα λεπτά πήραν εκ νέου διαφορά δύο τερμάτων (8-6), την οποία διατήρησαν έως τα μέσα της αναμέτρησης.

Τα γκολ από Μαντάλινιτς και Λέμος έφεραν την ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο (11-11), ωστόσο πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός ξέφυγε στα τρία τέρματα με τα γκολ των Οστρούσκο, Μπάγιος και Παπαβασίλη (14-11). Η ομάδα του Νικόλα Γραμματικού διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, καταφέρνοντας παράλληλα να διευρύνει ακόμη ένα γκολ την διαφορά της με το 16-12 να πηγαίνουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Ένωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε σε 18-16. Ο Ολυμπιακός, όμως, κατάφερε και βρήκε απαντήσεις στα γκολ της ΑΕΚ και με τους Νιοκάς – Οστρούσκο έστειλε τη διαφορά στα έξι τέρματα (23-17), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με… αέρα πέντε γκολ (24-19).

Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πραγματοποίησε σερί 3-0, μειώνοντας στα δύο τέρματα (24-22). Η Ένωση, μάλιστα, κατάφερε να βρεθεί και μία ανάσα από τον Ολυμπιακό (25-24), ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Μπάουερ να πραγματοποιεί κομβικές αποκρούσεις κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 27-25, ισοφαρίζοντας παράλληλα στη σειρά των τελικών (2-2).