Ο Ολυμπιακός έκανε μια ακόμα αποφασιστική εμφάνιση, επικράτησε 29-22 στην έδρα του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας και διατήρησε το απόλυτο μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Handball Premier.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του πριν το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ στου Ρέντη (16/10), με τους Πειραιώτες να παίρνουν σημαντική νίκη μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στον Ιωνικό (29-22) και να παραμένουν αήττητοι στον 1ο όμιλο της Handball Premier μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά του ματς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείς (2-5), η οποία όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν συνεχώς (6-9), για να φτάσει στο +5 στο ημίχρονο (10-15). Καραμπουρνιώτης, Οστρούτσκο και Κανδήλας έδειχναν να καθαρίζουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο (12-19), όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον τερματοφύλακα Μπραουδάκη μείωσαν στο -4 (21-25) ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος. Παρόλα αυτά Παπαβασίλης και Πασσιάς διαμόρφωσαν το τελικό 22-29.