Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προκριθεί στα ημιτελικά του EHF European Cup, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη Μάλαγα, την οποία ωστόσο υπέταξε (23-22) στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Μετά την ήττα με σκορ 30-21 την Παρασκευή (19/02), ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κάνει μια υπέρβαση την Κυριακή (21/02) απέναντι στη Μάλαγα ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά του EHF European Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Παρθενική ήταν και η εμφάνιση των κοριτσιών του Δικεφάλου στα προημιτελικά της διοργάνωσης, μετά από δύο προκρίσεις.

Στη σημερινή αναμέτρηση, οι Ισπανίδες προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 10-12, ενώ στα μέσα του δευτέρου μέρους πήραν προβάδισμα τριών γκολ με σκορ 16-19. Ο Δικέφαλος έκανε υπερπροσπάθεια στα τελευταία λεπτά (υπενθυμίζεται ότι τα κορίτσια του Δημήτρη Πελεκίδη δεν έχουν άλλες – εθνικές κυρίως – επίσημες υποχρεώσεις ώστε να βρουν ρυθμό) και ανέτρεψε το σκορ, παίρνοντας μια ιστορική νίκη με σκορ 23-22, για να αποχαιρετήσει με το κεφάλι ψηλά τη διοργάνωση.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χατζηπαρασίδου, Γιοβανόφσκα, Γκάτζιου, Στογιάνοβιτς, Μπελέσκα, Μπατζαρακούδη, Σαμολαδά, Νίκολιτς, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Κουκμίση, Σεβδίλη, Κατσούνη, Καραχαρίση, Καγιούμοβα, Τσικνάκη