Η Βέροια του έβαλε δύσκολα αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και πήρε τη νίκη με 28-34 για την 6η αγωνιστική της Handball Premier, συνεχίζοντας με αυτόν τον τρόπο την αήττητη πορεία του μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Ο Δικέφαλος πήρε ένα σημαντικό διπλό στη Βέροια επί της τοπικής ομάδας, με τις σπουδαίες επεμβάσεις του Βίκτορ Γκικόφ και τον Λούκα Στογιάνοβιτς που έδινε λύσεις επιθετικά, να ξεχωρίζουν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις τόσο από τα εξτρέμ, όσο και από την περιφέρεια και τον πίβοτ, έχοντας μάλιστα έναν πλουραλισμό στην επίθεση. Το πρώτο τέταρτο του αγώνα βρήκε τις δύο αγώνες ισόπαλες, 6-6, και εκεί ο Δικέφαλος έφτασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ανοίγοντας την ψαλίδα στα τέσσερα τέρματα (9-13).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ο Παπάζογλου, ήταν εκεί δώσει το προβάδισμα ημιχρόνου στους «ασπρόμαυρους», 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κωστακίδη, 16-16, με τον ΠΑΟΚ να μην δίνει… δικαιώματα, ανοίγοντας την διαφορά με γκολ του Στογιάνοβιτς στα τρία τέρματα, 17-20. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας με αφοσίωση στην άμυνα, διατήρησαν την διαφορά των τριών τερμάτων, έχοντας επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Τσαμουρίδη και Στογιάνοβιτς, 22-25.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε ψηλά τον ρυθμό του, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά με έξι τέρματα, χάρη σε γκολ του Μέντουριτς, 26-33. Η εικόνα στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 28-34.

Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ: 28-34

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 8-11, 10-14, 15-16 (ημχ.) 17-18, 18-21, 21-24, 23-27, 25-31, 28-34.