Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 30-19 από την Πέλιστερ για τη δέκατη και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του EHF European League και αποχαιρέτισε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Ένωση μετά τις δύο σερί νίκες που σημείωσε επί της Νιμ και της Σπόρτινγκ ήθελε μόνο νίκη από τρία γκολ και πάνω για να συνέχιζε σίγουρα στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Υπό προϋποθέσεις της έκανε και η απλή νίκη. Ωστόσο στο ματς στην πόλη Μπίτολα η ΑΕΚ έκανε έναν κακό δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να διεκδικήσει τις πιθανότητες που είχε για να περάσει από τον τέταρτο όμιλο.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, που πέρσι κατέκτησε το EHF European Cup, έκανε μία καλή πορεία σε μία ανώτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ωστόσο θα μπορούσε να είχε προκριθεί αν είχε κρατήσει το προβάδισμα πέντε τερμάτων που είχε κόντρα στην Ταταμπάνια στην Ουγγαρία όπου τελικά ηττήθηκε.

Η ΑΕΚ τερμάτισε στην πέμπτη θέση του ομίλου με 8 βαθμούς. Σημειώνεται ότι στη φάση των «16» προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

Ο Τζηράς έβαλε μπροστά την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με 7-4 με τέρματα των Γκράντιαν και Ντράνκε στο 22ο λεπτό. Η Ένωση δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στο γκολ με τέρματα των Μυλωνά και Παπαδιονυσίου με την Πέλιστερ να προηγείται και πάλι με δύο τέρματα με τον Ράντοβιτς.

Ο Ουγκάλδε μείωσε και πάλι για την ΑΕΚ ενώ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Ζέκελι. Ο Ματζόφσκι και ο Πάβλετιτς έφεραν την Πέλιστερ στα τρία γκολ διαφορά με τον Λέμος να διαμορφώνει το 10-8 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι. Στα πρώτα δέκα λεπτά, η Πέλιστερ έκανε σερί 7-2, προηγήθηκε με 17-10 με τον Ντράνκε κι εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα.

Η ΑΕΚ δε μπορούσε να αντιδράσει με την Πέλιστερ να φτάνει στο 27-17 με τον Γκράντιαν. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με γκολ του Πάβλετιτς.