Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (28-38) για την τρίτη αγωνιστική της τελικής φάσης της handball premier και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Η Ένωση με τη νίκη αυτή έφτασε τους 9 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ και θα παίξει στους τελικούς με πλεονέκτημα έδρας. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έμεινε στους 5 βαθμούς με τον Διομήδη Άργους να διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση.

Στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη υποδέχεται τον ΠΑΟΚ..

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο ματς και προηγήθηκε με 1-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά στο πέμπτο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση και μείωσε στο γκολ με τον Στογιάνοβιτς για το 3-4 ενώ με τον Καβουσανάκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 5-7 στο δέκατο περίπου λεπτό.

Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πάτησε για τα καλά το γκάζι. Η Ένωση έφτασε στο 7-17 με τον Κεδέρη στο 20ο λεπτό με τον ΠΑΟΚ να μη δείχνει ικανός να βγάλει αντίδραση. Η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο και έφτασε στο 10-24 με τον Μπουνέτα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, όπου όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί, οι άμυνες άνοιξαν. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά με την ΑΕΚ να βρίσκει ανοιχτούς διαδρόμους..