Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 10-8 από το Ανόβερο και θα διεκδικήσει την έβδομη θέση στο final-8 του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Πειραιά μετά τη βαριά ήττα από την Μπαρτσελονέτα δεν είχε ψυχολογία. Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την έβδομη θέση με αντίπαλο την ηττημένη του ζευγαριού Γιουγκ – Μαρσέιγ.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3 τερμάτων στο ημίχρονο (6-3) φτάνοντας στη νίκη.

ΑΝΟΒΕΡΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-8

Το Ανόβερο προηγήθηκε με τον Σουέτζε και παρά την αρχική ισοφάριση του Ολυμπιακού, έκλεισε προηγούμενο 2-1 την περίοδο χάρη στο πρώτο τέρμα από τα 6 που είχε συνολικά ο Ράντοβιτς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έμεινε στο γκολ διαφορά μέχρι το 3-2 (Γενηδουνιάς), αλλά εκεί το Ανόβερο αποσπάστηκε στο +3 (5-2) σκοράροντας δύο φορές μέσα σε 20 δευτερόλεπτα στην κόντρα! Ο Ράντοβιτς με ένα ακόμη τέρμα έκλεισε το ημίχρονο στο 6-3 (νωρίτερα σκόραρε ο Καπότσης), με την συνέχεια να είναι ακόμη χειρότερη για τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Στο -5 και… τρέξιμο για τον Ολυμπιακό
Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ξέφυγε στο +5 (9-4) χάρη σε γκολ των Σουέτζε και Ράντοβιτς, δείχνοντας πως τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει. Εκεί έδειξε να ξυπνάει λίγο ο Ολυμπιακός και με δύο γρήγορα γκολ σε 40 δευτερόλεπτα από τους Αργυρόπουλο και Γενηδουνιά, μείωσε σε 9-6. Ακολούθησε ένα τρίτο σερί γκολ της ομάδας του Βλάχου από τον Αργυρόπουλο στα 7:22 πριν το τέλος του αγώνα και οι Πειραιώτες μπήκαν και πάλι στο κόλπο για να γυρίσουν το παιχνίδι.

Όμως τα λάθη στην επίθεση δεν βοήθησαν στο να γίνει η ανατροπή. Στον παίκτη παραπάνω χάθηκε επίθεση με τον Κάκαρη, ενώ άλλες τρεις επιθέσεις είδαν τον Σένκελ ή τα μπλοκ να σταματούν τις προσπάθειες του Ολυμπιακού. Τελικά ο Ράντοβιτς έκανε το 10-7 στα 03:24 στον παίκτη παραπάνω και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει με τον Μουρίκη στο 01:25.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα ολοκληρώσουν την παρουσία τους στο Final-8 αύριο στις 14:00 όπου θα παίξουν για τις θέσεις 7-8 απέναντι στον ηττημένο της αναμέτρησης Γιουγκ – Μαρσέιγ.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 3-3, 1-2

ΑΝΟΒΕΡΟ (προπονητής Κάρστεν Σίχαφερ): Σένκελ, Ρότερμουντ 1, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντάρκο 1, Ράντοβιτς 6, Μούσλιμ, Ναγκάεφ, Κούμπις, Μπργκούλιαν Ματία, Σέτζε 2, Βίλκενχόρστ, Μπένκε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (προπονητής Θοδωρής Βλάχος): Συρμάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος 2, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος.