Η Εθνική Ελλάδος είχε την υπόθεση πρωτιάς στα χέρια της, καθώς ήθελε μόνο νίκη κόντρα στην Γερμανία. Έτσι, με επιβλητική νίκη κόντρα στη Γερμανία με σκορ 16-8 έκανε αυτό που έπρεπε και προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μετά την Εθνική γυναικών, τώρα και η Εθνική ανδρών πήρε την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, νικώντας στην τρίτη αγωνιστική του Β’ Ομίλου την Γερμανία με σκορ 16-8.

Η Εθνική ξεκίνησε «φουριόζα» την αναμέτρηση κόντρα στους Γερμανούς, ξεκινώντας με το απόλυτο στα σουτ (3/3). Οι παίκτες του Θόδωρου Βλάχου δεν ήθελαν να αφήσουν ούτε… υπόνοια ελπίδας στους αντιπάλους τους, κυνηγώντας τη νίκη που θα τους έφερνε στην πρώτη θέση του ομίλου, με το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα πρώτα δύο οκτάλεπτα κύλησαν ιδανικά για την Εθνική, με το 9-2 του ημιχρόνου να «κλειδώνει» από πολύ νωρίς τη νίκη για την Ελλάδα!

Οι υπόλοιπες δύο περίοδοι έμοιαζαν παραπάνω από διαδικαστικοί! Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, οι Έλληνες παίκτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Διεύρυναν το προβάδισμα τους στα εννέα τέρματα (13-4), με συνέπεια η τελευταία περίοδος να είναι πιο χαλαρή και η «γαλανόλευκη» να δέχεται τα περισσότερα γκολ στην αναμέτρηση (4).

Το τελικό σκορ (16-8) έδωσε τη νίκη και το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης! Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής – εκτός απροόπτου – η ΗΠΑ την Τετάρτη (29/6).

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-1, 4-2, 3-4

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1 , Γούβης, Κάκαρης 1 , Νικολαΐδης 2 , Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος

Γερμανία (Πόρομπιτς): Σένκελ, Μπόζιτς 2, Κόρμπελ 1, Ρότερντουμ, Σούτζε 2, Τζάνγκλινγκ, Στρέλετσκι 1, Κούπερς, Ντολφ, Κούμπις 1, Σίπερ, Γκάνσεν 1, Γκοτζ