Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης, καθώς επικράτησε του Καζακστάν με 13-5.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου έκανε μία… προπόνηση εν όψει της κρίσιμης συνέχειας αφού η χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου δεν επιτρέπει να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Η Εθνική παρουσιάστηκε σοβαρή και καθάρισε από το δεύτερο κιόλας οκτάλεπτο την υπόθεση νίκη.

Πρέπει να πούμε ότι το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες θα πάρουν οι ομάδες που θα περάσουν στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά. Εντυπωσιακό ματς έκανε η αρχηγός της Εθνικής Χριστίνα Τσουκαλά που σημείωσε επτά τέρματα. Επόμενο ματς για την Εθνική κόντρα στο Ισραήλ την Τετάρτη.

Η Εθνική πόλο μετά το γκολ που δέχθηκε στο πρώτο λεπτό του αγώνα από την Γιερεμίνα στην παίκτρια παραπάνω έσφιξε την άμυνά της και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Με τέρματα των Ελευθερίας Πλευρίτου, Ελευθεριάδου, Μυριοκεφαλιτάκη και Τσουκαλά η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 4-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου μπήκε φουριόζα και αποφασισμένη να καθαρίσει στο δεύτερο οκτάλεπτο. Η Ελευθεριάδου αλλά και δύο γκολ της Τσουκαλά έφεραν την Εθνική στο 7-1 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Η Ελλάδα έφτασε στο 10-3 στα μισά της τρίτης περιόδου κι εκεί κάπου το υπόλοιπο ματς έγινε τυπική διαδικασία. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδες ήταν μεγάλη κάτι που φάνηκε και στο αγωνιστικό κομμάτι.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 13-5

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-1, 3-2, 2-1

Ελλάδα (Λοράντος): Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 7, Τριχά, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη, Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Πλευρίτου Β. 1, Πλευρίτου Ε. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου

Καζακστάν: Ζαρκιμπάεβα, Ποκίνοκ, Ακιλμπάγιεβα 1, Τούροβα, Γιερεμίνα 1, Ρόγκα 1, Νομίκοβα, Μουραβίεβα, Σαποβάλοβα, Κριτάνκοβα 2, Ραχμάνοβα, Μουραταλίγεβα, Αλιμπάγιεβα