Με οδηγό την άμυνά του ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 11-7 της Ραντνίτσκι για την έβδομη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επέστρεψε στις επιτυχίες στη διοργάνωση μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Μπρέσια. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 16 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τη Ραντνίτσκι στη Σερβία. Για τον Ολυμπιακό από τρία γκολ σημείωσαν ο Κώστας Μουρίκης και ο Γιάννης Φουντούλης.

Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο κιόλας λεπτό με τον Στανόγεβιτς με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Φιλίποβιτς. Οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με Μίλιτσιτς αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με τον Φουντούλη και προηγήθηκαν με 3-2 με τον Γενηδουνιά. Η Ραντνίτσκι ισοφάρισε σε 3-3 με τον Τσουκ με τον Μουρίκη να διαμορφώνει το 4-3 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω από τους φουνταριστούς Μουρίκη και Κολόμβο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε στο 6-3 στο δεύτερο οκτάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-4 και πάλι με τον Τσουκ χωρίς να αλλάζι κάτι στην υπόλοιπη περίοδο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-4 με τον Φουντούλη με τους Σέρβους να μειώνουν και πάλι στα δύο γκολ με τον Γιάνκοβιτς. Οι Πειραιώτες πήγαν με αυτή τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αφού δεν μπήκε άλλο τέρματα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Φιλίποβιτς διαμόρφωσε το 8-5 για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Με τέρμα του Γενηδουνιά στην κόντρα και του Φουντούλη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-5 καθαρίζοντας ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη.

Ο Ουκρόπινα μείωσαν για τη Ραντνίτσκι αλλά ο Φιλίποβιτς με ωραίο σουτ από την περιφέρεια έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +5 για το 11-6 με τους Σέρβους να μειώνουν απλά στο φινάλε με τον Λούκιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ 11-7

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-1, 4-2