Ο Πανιώνιος σημείωσε την έβδομη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πόλο ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 8-5 της Χίου για τη 19η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Κώστα Δήμου, τυπικά φιλοξενούμενοι στην έδρα τους, μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά οι κυανέρυθροι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 4-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και έφτασε στη νίκη και στους 23 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Γιώργου Ντόσκα παρέμεινε στους 9 β. και την προτελευταία θέση.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 0-2, 3-2, 1-1, 1-3.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ., Μιμίδης Μ., Σφηκάκης 1, Παππάς, Κουλιεράκης 1, Κανδιόγλου, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός 1, Καρακούρος Μ., Γκίλλας 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Κουκουνάς, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 2, Δημακόπουλος 2, Νταλάπας 1, Βλατάκης, Πουρνάρας, Χέλμης, Φωταράς, Δήμου Δ. 3, Αναγνώστου, Τριανταφύλλου, Μπουζαλάς.

* Παλαιό Φάληρο και ΠΑΟΚ έχουν παιχνίδι λιγότερο

** Μετά την αποχώρηση των Χανίων στο ματς με τον Εθνικό η ομάδα της Κρήτης μηδενίστηκε και τιμωρείται με μείον έναν βαθμό

*** Μετά την κρίση του κορωνοϊού και την απόφαση για αναδιάρθρωση δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα