Το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατέκτησε η Εθνική Νέων Γυναικών, νικώντας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης την Ολλανδία με σκορ 10-9.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε στον μικρό τελικό την Ολλανδία (10-9) και ανέβηκε σε ένα ακόμη βάθρο μεγάλης διοργάνωσης.

Αν και στην αρχή του ματς βρέθηκε πίσω στο σκορ, πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό ντεμαράζ και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να βρεθούν μπροστά μέχρι και με τέσσερα τέρματα διαφορά (7-3, 8-4).

Βέβαια, στην τέταρτη περίοδο η Ολλανδία με σερί 4-0, ισοφάρισε σε 8-8, με τα τελευταία λεπτά του μικρού τελικού να αποκτούν τεράστιο ενδιαφέρον. Εκεί, η «γαλανόλευκη» έβγαλε αντίδραση και με τα γκολ των Σιούτη και Τωρνάρου έκανε το 10-8. Η μόνη αντίδραση για τις «οράνιε» ήρθε 1.18 πριν το τέλος της αναμέτρησης, με το σκορ στο τέλος να διαμορφώνεται σε 10-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-3, 2-4, 5-2