Ο Ολυμπιακός άντεξε στην έδρα της Γιουγκ και με την ισοπαλία με 11-11, εξασφάλισε την πρόκριση για το Final 8 του LEN Champions League.

Για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ακολουθούν οι αγώνες με την Προ Ρέκο και τη Μαρσέιγ. Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς που σημείωσε πέντε τέρματα.

Οι Κροάτες μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 3-1 με τέρμα του Μερκούλοφ στον παίκτη παραπάνω. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 3-3 με Χρυσοσπάθη και Γενηδουνιά προτού ο Λόντσαρ διαμορφώσει το 4-3 του πρώτου οκταλέπτου με γκολ στον παίκτη παραπάνω.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός. Οι Πειρειώτες ισοφάρισαν σε 4-4 με τον Ντάουμπε ενώ προηγήθηκαν με 4-6 με δύο σερί γκολ του Γενηδουνιά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κράτησε τη Γιουγκ στο μηδέν στη δεύτερη περίοδο.

Το τρίτο οκτάλεπτο εξελίχθηκε σε ροντέο. Σημειώθηκαν τέσσερα γκολ εκατέρωθεν με τον Ολυμπιακό να προηγείται ακόμη και με τρία τέρματα (6-9, 7-10) με τέρματα του Γενηδουνιά. Με γκολ του Φάτοβιτς η Γιουγκ μείωσε σε 8-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.

Η Γιουγκ μπήκε φουριόζα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με σερί τέρματα των Μπένιτς, Μερκούλοφ και Φάτοβιτς προηγήθηκε με 11-10 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11 με τον Αργυρόπουλο με τον παίκτη των Πειραιωτών να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα, σε μία φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο των «ερυθρολεύκων».

Στο φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση στην τελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ για μία ακόμη χρονιά.