Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 11-10 από την ανώτερη απόψε Ιταλία, μένοντας εκτός τελικού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ήττα στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης για την Εθνική μας ομάδα πόλο των Ανδρών, η οποία το πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 11-10 από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία. Πλέον, θα παλέψει για την τρίτη θέση την ερχόμενη Κυριακή (3/7), κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία-Κροατία.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ημιτελικού, έδιναν μεγαλύτερη βάση στην άμυνά τους. Η Ιταλία πήρε το προβάδισμα με τον Ντόλτσε και η Εθνική μας ισοφάρισε άμεσα με τον Καλογερόπουλο, πριν οι Ιταλοί πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, με δύο γκολ των Κανέλα και Γκράτα. Ο Βλαχόπουλος μείωσε σε 3-2, πριν ο Μπρούνι διαμορφώσει το 4-2 του πρώτου οκταλέπτου.

Η Εθνική μας «έδεσε» την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο και με γκολ των Βλαχόπουλου και Φουντούλη ισοφάρισε σε 4-4, με τους Ιταλούς να βρίσκουν απάντηση και να εκμεταλλεύονται τις επιθέσεις τους με παίκτη παραπάνω, παίρνοντας προβάδισμα με 6-4, ενώ ο Νικολαΐδης έκανε από κοντά το 6-5 του δεύτερου οκταλέπτου.

Με έμφαση στις άμυνες η τρίτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ και τους Ιταλούς να προηγούνται με 7-6. Στην «τελική ευθεία» του ματς οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα τρθιών γκολ (9-6), πριν η Εθνική μας βρει απαντήσεις και μειώσει αρχικά σε 9-8 με τον Καλογερόπουλο και στη συνέχεια σε 10-9 με τον Γενηδουνιά. Ο Ντι Φούλβιο σκόραρε το καθοριστικό γκολ για το 11-9 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, πριν διαμορφώσει το τελικό 11-10 με πέναλτι ο Βλαχόπουλος, στα τελευταία διαδικαστικά δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-5, 7-6, 11-10

Ιταλία: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Νταμόντε, Γκράτα 1, Φοντέλι, Κανέλα 1, Μαρτζιάλι, Ετσενίκε, Πρεσιούτι 2, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 1, Ντόλτσε 2, Νικόσια

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.