Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ του πόλο ανδρών ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 6-4 της Ορτίτζια στη φούσκα της Όστια.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς παρά το γεγονός ότι είχε να αγωνιστεί από τις 31 Οκτωβρίου. Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την άμυνά τους μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στη διοργάνωση και στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Σπαντάου την Τρίτη.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ρόσι στον παίκτη παραπάνω, 5:28 πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με γκολ του Ναπολιτάνο από τη θέση του φουνταριστούν προηγήθηκαν με 2-0 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου με τον Δερβίση.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του στο δεύτερο οκτάλεπτο. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ισοφάρισε σε 2-2 με τον Γενηδουνιά στον παίκτη παραπάνω ενώ έφτασε στο 3-2 με γκολ του Αργυρόπουλου πάλι στον παίκτη παραπάνω τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν εντυπωσιακή αφού δε δέχτηκε γκολ σε όλη τη δεύτερη περίοδο.

Ο Ολυμπιακό συνέχισε την εξαιρετική του άμυνα και στο τρίτο οκτάλεπτο. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 3-3 με πέναλτι του Βαλεντίνο Γκάλο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +2 (5-3) με γκολ του Μουρίκη στον παίκτη παραπάνω και του Σκουμπάκη με ωραίο σουτ από την περιφέρεια.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι Ιταλοί μείωσαν σε 5-4 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βίντοβιτς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με δύο τέρματα (6-4) με γκολ του Καπότση στον παίκτη παραπάνω τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Ορτίτζια έχασε ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω με τον Ζερδεβά να αποκρούει σουτ του Τζιάκοπο. Μέχρι το τέλος του ματς ελάχιστα πράγματα άλλαξαν με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΡΤΙΤΖΙΑ 6-4

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 2-1, 1-1

Ολυμπιακός (Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος

Ορτίτζια (Πικάρντο): Τεμπέστι, Κάσια, Κοντέμι, Ρόκι, Ντι Λουτσιάνο, Φερέρο, Τζιάκοπο, Γκάλο 1, Μιράρκι, Ρόσι 1, Βίντοβιτς 1, Ναπολιτάνο 1, Πικιονέτι.