Με άμυνα για σεμινάριο, ο Ολυμπιακός πήρε μία εύκολη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ομάδα της Βουλιαγμένης, με σκορ 8-5 και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Α1 ανδρών στο πόλο.

Η αναμέτρηση στο κολυμβητήριο του Λαιμού ξεκίνησε με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να έχουν κατεβάσει ρολά και να βάζουν δύσκολα στις επιθέσεις των αντιπάλων τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα των… κέρβερων πορτιέρε, το γεγονός ότι το σκορ άνοιξε δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου από τον Φουντούλη για τον Ολυμπιακό, το οποίο όμως ισοφαρίστηκε άμεσα από τον Μυλωνάκη, διαμορφώνοντας το σκορ περιόδου σε 1-1.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καπότση, με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να βγάζουν ξανά αντίδραση και να βρίσκονται με δύο γκολ διαφορά (2-4), για να τελειώσει το οκτάλεπτο με τους παίκτες της Βουλιαγμένης να μειώνουν στο γκολ (3-4).

Η επανάληψη βρήκε ένα πολύ δυναμικό Ολυμπιακό, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με την Βουλιαγμένη να αδυνατεί να ολοκληρώσει επίθεση από τον παίκτη παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκοι» το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και με σερί 0-3 έφτασαν σε double score (4-8) στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, όπως φάνηκε και στην πράξη, ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα πραγματοποιούσε μεγάλες επιθέσεις, παίζοντας με το χρόνο. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατάφερε να βγάλει αντίδραση, αλλά αρκετά αργά ώστε να προσπαθήσει να πάρει κάτι καλύτερο από τον ματς. Με σκορ περιόδου 2-1, οι γηπεδούχοι έχασαν μειώνοντας στα τρία τέρματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μία νίκη που τους φέρνει ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 2-1