Δύο προσωπικά και πανομοιότυπα γκολ του Αλέξανδρου Γούνα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, χάρισαν στον Πανιώνιο τη νίκη με 9-8 επί της Βάσας, στον πρώτο ημιτελικό του Euro Cup ανδρών.

Στο κατάμεστο και «φλεγόμενο» κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, μέχρι που η ουγγρική ομάδα, με τη μεγάλη εμπειρία και την ποιότητα των παικτών της, κατάφερε να επιστρέψει από το -3 και με ένα σερί 4-0 να προηγηθεί 8-7. Ο διεθνής Ελληνας περιφερειακός είπε όμως την τελευταία λέξη και επιτρέπει στον «Ιστορικό» να ταξιδέψει με ελπίδες στη Βουδαπέστη για τη ρεβάνς (22/3).

Οι παίκτες του Κώστα Δήμου εκμεταλλεύθηκαν την ορμή που τους δίνει η έδρα, αιφνιδίασαν τους Ούγγρους και προηγήθηκαν 3-0 στο ξεκίνημα και 5-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, με πολύτιμη συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση από τους 20χρονους Ιάσονα Νταλάπα και Παναγώτη Μπουζαλά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σλόμπονταν Νίκιτς αντικατέστησε τον πολύπειρο Ολυμπιονίκη τερματοφύλακα Μπράνιβλαβ Μίτροβιτς με τον νεαρό Μάρτον Μίσεϊ και η Βάσας έδειξε σημεία ανάκαμψης, αλλά ο Πανιώνιος με καλές άμυνες κράτησε το «πάνω χέρι» και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος 6-4.

Η αμυντική υπερπροσπάθεια των «κυανέρυθρων», απέναντι σε έναν αντίπαλο με πιο δυνατά κορμιά, έφερε σταδιακά κούραση και αυτό κόστισε στην επίθεση, όπου μετά την πρώτη περίοδο ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε πάρα πολύ. Η Βάσας κατάφερε με γκολ του Ναγκάεφ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου να μειώσει για πρώτη φορά στο γκολ (7-6) και στην τελευταία περίοδο ολοκλήρωσε την ανατροπή και προσπέρασε 8-7, με γκολ των Κόναρικ και Μπάτορι σε παίκτη παραπάνω.

Με τους παίκτες του Πανιωνίου να δείχνουν εξαντλημένοι, οι Μαγυάροι έδειχναν να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη-μισή πρόκριση. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Γούνα. Ο πολύπειρος περιφερειακός πήρε την κατάσταση στα χέρια του και, αφού πρώτου του ακυρώθηκε ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω, κατάφερε με εξάμετρο στα 43΄΄ πριν τη λήξη να ισοφαρίσει.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν τη μπάλα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Δήμου κάλεσε τάιμ-άουτ και ο Γούνας υποδέχθηκε τη μπάλα στο ίδιο ακριβώς σημείο, κέρδισε αποβολή και εκτέλεσε απευθείας, νικώντας τον Μίσεϊ και «γράφοντας» το τελικό 9-8, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, μέσα σε πανδαιμόνιο.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 1-2, 1-2, 2-2

Διαιτητές: Ομε (Γερμανία), Χαουμαντρέου (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας 2, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου

ΒΑΣΑΣ (Σλόμπονταν Νίκιτς): Μίτροβιτς, Μπργκούλιαν 1, Ζερινβάρι, Ραντζέλοβιτς 1, Κόναρικ 3, Μέζεϊ, Σιμόν, Ναγκάεφ 1, Ερντελι, Μπάτορι 2, Μπέντο, Σελντμάγερ, Μίσεϊ