Ο Ολυμπιακός με γκολ του Ντάουμπε 14 δεύτερα πριν το τέλος αναδείχτηκε ισόπαλος (8-8) με την Σπαντάου και εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στο final eight του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Πειραιά με την ισοπαλία αυτή εξακολουθεί να βρίσκεται στην τρίτη θέση έχοντας 10 βαθμούς. Η Μαρσέιγ είναι στην τέταρτη θέση με 7 βαθμούς και ακολουθεί η Σπαντάου με πέντε.

Σημειώνεται ότι στην τελική φάση της διοργάνωσης θα προκριθούν οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι στην τρίτη φούσκα έχει να αντιμετωπίσει τη Γιουγκ και την Προ Ρέκο που είναι εκ των φαβορί της διοργάνωσης. Οι Πειραιώτες όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια αυτής της φάσης έδειξε φανερά εκτός ρυθμού.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι της επιτρέποντας στους Γερμανούς να ξεφύγουν στο δεύτερο οκτάλεπτο με ένα επιμέρουν 3-0. Οι πρωταθλητές Ελλάδος βρέθηκα να κυνηγούν στο σκορ (3-6) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6 με Ίρβινγκ, Αργυρόπουλο και Γενηδουνιά ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Ο Αργυρόπουλος με γκολ στην κόντρα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν στο 7-7 του τρίτου οκταλέπτου με τον Ντέντοβιτς.

Με γκολ του Γκίλεν οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεσή του με τον Ντάουμπε να λύνει τον γόρδιο δεσμό και να δίνει στους Πειραιώες μία ισοπαλία που εξακολουθεί να του δίνει το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ανόβερο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΣΠΑΝΤΑΟΥ 8-8

Οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 4-2, 1-1

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος 3, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος

Σπαντάου: Μπάκσα, Τσίρου, Γκίλεν 2, Τσουκ, Τσαγκάλ 1, Γουένγκλινγκ, Στρελέζγκου, Ντέντοβιτς 4, Σταμ, Χόλοντ, Ρέστοβιτς, Σέκουλιτς, Βερνέ.