Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ελληνικού εμφυλίου στη φάση των ομίλων του Champions League πόλο ανδρών. Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν της Βουλιαγμένης με 14-6 για την 6η αγωνιστική και εξακολουθούν να μάχονται με την Μπαρτσελονέτα για την κορυφή του 1ου ομίλου.

Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μάρτον Βάμος και εκμεταλλεύτηκαν και την επιθετική ολιγωρία των φιλοξενουμένων, που στην 1η περίοδο είχαν μόλις τρεις προσπάθειες. Το 3-0 καθόρισε από νωρίς την έκβαση του αγώνα και από τη στιγμή που και στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα (3-2 επιμέρους σκορ), όλα έδειχναν να έχουν “κλειδώσει” από νωρίς.

Η Βουλιαγμένη αντέδρασε στο 3ο οκτάλεπτο, όταν περιόρισε τις επιθέσεις των “ερυθρολεύκων”. Ο Χαράλαμπος Τρούλος και ο Άρης Χαλυβόπουλος δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις προσπάθειές τους, με συνέπεια οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς να “ψαλιδίσουν” μόνο ένα γκολ.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με 6-1 έφτασαν στο θριαμβευτικό 14-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-0, 2-3, 6-1