Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 7-4 της Βουλιαγμένης, έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών της Α’ Εθνικής πόλο γυναικών και έκλεισε την χρονιά εμφατικά με την κατάκτηση του τρεμπλ.

Η ομάδα του Πειραιά μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας και του κυπέλλου, πήρε και το πρωτάθλημα έχοντας μάλιστα στο ρόστερ της μόνο Ελληνίδες παίκτριες. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη κατέκτησε το 8ο σερί πρωτάθλημα στο πόλο γυναικών και 12ο συνολικά.

Με την κατάκτηση αυτή ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος πρώτος στην σχετική κατάταξη. Στη δεύτερη θέση είναι πλέον η Βουλιαγμένη με 11 πρωταθλήματα. Παράλληλα, οι ερυθρόλευκες έγιναν η πρώτη ομάδα στο πόλο γυναικών που φτάνει στο τρεμπλ αφού το κύπελλο καθιερώθηκε τη σεζόν 2017-2018.

Όπως και στα προηγούμενα ματς των δύο ομάδων, έτσι και στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, η Βουλιαγμένη μπήκε καλά στο ματς. Η ομάδα των νοτίων προαστίων προηγήθηκε με 0-3 στο πρώτο οκτάλεπτο με δύο γκολ της Ξενάκη και ένα της Πάτρα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 3-1 με την Αβραμίδου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Το σερί της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε και με δύο διαδοχικά γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου ισοφάρισε σε 3-3 μέσα σε ένα λεπτό.

Η Τσουκαλά διαμόρφωσε το 4-3 για τον Ολυμπιακό, αφού προηγουμένως η Διαμαντοπούλου είχε αποκρούσει πέναλτι της Ξενάκη. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη πήγε προηγούμενη στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Με διαδοχικά αναπάντητα γκολ από Βασιλική Πλευρίτου, Ελευθεριάδου και Μαργαρίτα Πλευρίτου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-3 στα μισά του τέταρτου οκταλέπτου καθαρίζοντας τον τρίτο τελικό. Το γκολ της Ξενάκη διαμόρφωσε το 7-4 που ήταν και το τελικό σκορ.