Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου πόλο ανδρών, καθώς επικράτησε της Βουλιαγμένης με 9-7.

Ο ημιτελικός των δύο ομάδων έμελλε να είναι το τελευταίο ματς του Χρήστου Αφρουδάκη στο πόλο. Ο αρχηγός της Βουλιαγμένης, είχε ανακοινώσει το τέλος της καριέρας του πριν λίγες ημέρες.

Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί κόντρα στην ΑΕΚ σε έναν ξεχωριστό τελικό για το ελληνικό πόλο. Η ομάδα του Πειραιά θα διεκδικήσει το 22ο κύπελλο και 19ο νταμπλ στην ιστορία της.

Ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 23 Μαΐου στις 7 το απόγευμα με τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο. Η Βουλιαγμένη άνοιξε το σκορ με τον Μπάσιτς με τον Ολυμπιακό να απαντά με τον Αργυρόπουλο στον παίκτη παραπάνω. Ο Λόζινα και ο Γκιουβέτσης έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Λαιμού.

Ο Σκουμπάκης με γκολ στον παίκτη παραπάνω μείωσε για τον Ολυμπιακό, που ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ντάουμπε 36 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Ο Τρούλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Κόλιανιν με τον Ντάουμε να διαμορφώνει το 4-4 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4 με γκολ του Χρυσοσπάθη στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στη δεύτερη οι άμυνες κυριάρχησαν. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η Βουλιαγμένη έχασαν πολλές ευκαιρίες με το 5-4 να μένει μέχρι το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 6-4 με γκολ του Πρέκα στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου. Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 6-5 με τον Αφρουδάκη, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου με τον Κάκαρη να δίνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου η ομάδα των νοτίων προαστίων έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει αλλά ο Ζερδεβάς απέκρουσε την προσπάθεια του Μυλωνάκη στην κόντρα.

Με τέρμα του Καπότση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5 στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου. Ο Μυλωνάκης μείωσε σε 8-6 για την ομάδα του Λαιμού δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Μπάσιτς μείωσε στο γκολ (8-7) τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς με τον Ντάουμπε να γράφει το 9-7 στον παίκτη παραπάνω στο τελευταίο λεπτό του ματς. Σε μία από τις τελευταίες επιθέσεις της Βουλιαγμένης ο Μυλωνάκης έχασε την ευκαιρία και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη – πρόκριση.