Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς επικράτησε της Χίου με 11-7 στη δεύτερη αγωνιστική.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο νέο πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι το ματς του τριφυλλιού στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στον Υδραϊκό είχε αναβληθεί λόγω κορωνοϊού.

Η Χίος γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά το 14-7 από το Περιστέρι για την πρεμιέρα. Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός κοντράρεται εκτός έδρας με τον ΟΥΚ Βόλου και η Χίος φιλοξενεί τον Πανιώνιο.

Η Χίος άνοιξε το σκορ με τον Μαξίμοβιτς με το τριφύλλι να ισοφαρίζει με τον Κουρλιάφτη πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου οκτάλεπτου. Με τον ίδιο παίκτη, η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη προσπέρασε για το 2-1 στον παίκτη παραπάνω με τους νησιώτες να ισοφαρίζουν ξανά με τον Παππά.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν (3-2) με γκολ του Ξενάκη στον παίκτη παραπάνω. Η Χίος δεν κατάφερε άλλη επίθεση και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται.

Οι πράσινοι έφτασαν στο 4-2 με τον Χατζηστεφάνου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στο φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου ο Ξενάκης έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων (5-2) στον Παναθηναϊκός στον παίκτη παραπάνω.

Η Χίος μείωσε στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου με τον Καλαργυρό. Με δύο σερί γκολ του Μαξίμοβιτς η Χίος ισοφάρισε σε 5-5 στα μισά του τρίτου οκτάλεπτου. Ο Βέκκος και ο Πανταζόπουλος έδωσαν λύσεις για τον Παναθηναϊκό που έφτασε στο 7-5 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η Χίος μείωσε στο γκολ με τον Γαβαλά στον παίκτη παραπάνω για το 7-6. Με νέο γκολ του Βέκκου η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη έφτασε στο 8-6 έξι δεύτερα πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η Χίος μείωσε με τον Χριστοφορίδη στο ξεκίνημα του τέταρτου οκτάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ξανά με δύο τέρματα (9-7) με τον Χατζηστεφάνου, πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος ο Ξενάκης έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στον Παναθηναϊκό (10-7) από τη θέση του φουνταριστού. Με νέο γκολ του Παπαδημητρίου πάλι από τη θέση του φουνταριστού οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 11-7 και καθάρισαν ουσιαστικά το ματς. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι με το τριφύλλι να παίρνει τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 11-7

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 3-4, 3-1