Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο Πάρκο Γουδή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 10-9 του Υδραϊκού για την 7η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση του Α΄ ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 10-9 του Υδραϊκού, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η έβδομη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α1 πόλο ανδρών.

Το ματς είχε τρομερή εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονταν από τρεις διαδοχικές νίκες, προηγήθηκαν 7-5 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί 3-0 έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο με υπέρ του σκορ στο 8-7. Ο Νίκος Κοντονής έβαλε μπροστά στο σκορ τον Υδραϊκό με 8-9 πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Oι πράσινοι και πάλι είχαν απάντηση. Ο Κώστας Κανδανολέων έφερε το ματς στα ίσα, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Χρήστος Σιαμάς διαμόρφωσε το τελικό 10-9. Τη νίκη του Παναθηναϊκού «σφράγισε» ο Ριστίσεβιτς, αποκρούοντας το σουτ του Μπερτόλη στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 4-2, 2-2