Ισόπαλος με σκορ 9-9 ήρθε ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης κόντρα στη Ραντνίτσκι στη Σερβία, στον πρώτο της αγώνα αγώνα στο LEN Champions League

Ξεκίνημα με ισοπαλία για το ΝΟ Βουλιαγμένης στο LEN Champions League, με την ομάδα του Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς να έρχεται ισόπαλη κόντρα στη Ραντνίτσκι στη Σερβία με σκορ 9-9, στην παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Παπασηφάκη, που σημείωσε πέντε γκολ, η ελληνική ομάδα απέσπασε ισοπαλία 9-9 από τη Ραντίντσκι Κραγκούγεβατς στη Σερβία, παρότι βρέθηκε να χάνει 5-1 στο ημίχρονο. Οι “μπέμπηδες” έδειξαν άκρως ανταγωνιστικοί, σε μία πολύ δύσκολη έδρα, απέναντι σε μία ομάδα που έχει θέσει ως στόχο την πρόκριση στο final-8 του Βελιγραδίου.

Ο ΝΟΒ άνοιξε το σκορ με τον Τρούλο, αλλά στη συνέχεια τα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και οι βιαστικές επιλογές στον παραπάνω, κράτησαν τους παίκτες του Βλαντιμίρ Βουγασίνοβιτς χωρίς άλλο γκολ ως το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ραντνίτσκι, παρότι έχασε πέναλτι στο ξεκίνημα, βρήκε σταδιακά ρυθμό και με σερί 5-0 απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Αυτό που ακολούθησε στην τρίτη περίοδο, δεν θα μπορούσε να το φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Βουλιαγμένης.

Αφού ο Στάθης Καλογερόπουλος “έσπασε” την 15λεπτη “αφλογιστία”, ο Νίκος Παπασηφάκης με τρία συνεχόμενα γκολ μέσα σε κάτι περισσότερο από τρία λεπτά, έφερε το ματς στα ίσια (5-5).

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν από την αντεπίθεση των “μπέμπηδων”, μπλόκαραν τελείως στην επίθεση και ο Καλογερόπουλος με πολύ όμορφη λόμπα έδωσε προβάδισμα 6-5 στην ελληνική ομάδα, που έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο με επιμέρους σκορ 0-5!

Το μομέντουμ φάνηκε να γυρίζει εκ νέου στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν η Ραντνίτσκι, με τέρματα του Ραντούλοβιτς σε παίκτη παραπάνω και του Βρλιτς από θέση φουνταριστού, πήρε ξανά “κεφάλι” στο σκορ με 7-6.

Ο Νικολαϊδης “απάντησε” προσωρινά στον παραπάνω, αλλά με γκολ των Γιάνκοβιτς και Πλιέβανσιτς οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7). Ομως ο Νικόλας Παπασηφάκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Σκόραρε δύο φορές μέσα σε 40 δευτερόλεπτα (μία σε παίκτη παραπάνω και μία στην κόντρα) και ισοφάρισε 9-9, δύο λεπτά πριν το τέλος. Η Βουλιαγμένη “έβγαλε” τις άμυνες και στο τέλος θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, όμως το σουτ του Χαλυβόπουλου δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητές: Βόγκελ (Ουγγαρία), Σοπ (Γερμανία)

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-0, 0-5, 4-3

Ραντνίτσκι (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς, Στανόγεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 2, Τσουκ 1, Βίτσο 1, Ουκρόπινα, Γκαβρίλοβιτς, Πλιέβαντσιτς 1, Ραντούλοβιτς 2, Λούκιτς, Βρλιτς 1, Τοντορόβσκι

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμυράς, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 1, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης 5, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης