Την ευκαιρία να πάρει μία τεραστίας σημασίας νίκη απώλεσε η Βουλιαγμένη που αναδείχτηκε ισόπαλη (7-7) με την παντοδύναμη Σαμπαντέλ στα προκριματικά της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών.

Η Βουλιαγμένη ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης όταν με πρωταγωνίστρια την Ολλανδέζα Κούλχαας προηγήθηκε με 5-1.

Στην συνέχεια οι αντίπαλες αντέδρασαν και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά στις αρχές της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 6-5. Οι Ελληνίδες προσπάθησαν και με δύο γκολ της Ξενάκη και της Κούλχαας προηγήθηκαν εκ νέου με 7-6, αλλά 1 λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού η Σαμπαντέλ ισοφάρισε.

Αύριο το πρωί στις 11 η Βουλιαγμένη αντιμετωπίζει την ουγγρική Ντουναϊσβάρος. Με νίκη τεσσάρων τερμάτων διαφορά η ομάδα των νοτίων προαστίων τερματίζει στην πρώτη θέση.

Τα οκταλεπτα του αγώνα ήταν: 2-1, 3-1, 0-3, 2-2. Σύνολο : 7-7.

ΝΟΒ (Άντι Μελιδώνη: Κοτσιώνη, Κούλχαας 4, Σάντα, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 1, Κοντονή, Καϊάφα, Έ. Πάτρα.

Τα γκολ της Σαμπαντέλ πετυχαν οι: Αρίθα 2, Λόπεζ 1, Ναβάρο 1, Βαν ντερ Σλούτ 1, Κένινγκ 1, Γκοντόϊ 1.

Η βαθμολογία: Σαμπαντέλ (2 αγώνες) 4, ΝΟΒ (1 αγώνας) 1, Ντουναϊσβάρος (1 αγώνας) 0.