Η ΑΕΚ με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, επικράτησε με 10-9 του ΝΟ Λάρισας για την 11η αγωνιστική της Α’ Εθνικής κατηγορίας πόλο γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και συγκλονιστικό σε εξέλιξη. Η Λάρισα είχε από την αρχή του αγώνα ένα ισχνό προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο η εξέλιξη ήταν συναρπαστική. Η Λάρισα προηγήθηκε με 9-7 πέντε λεπτά πριν την λήξη. Η ΑΕΚ πέτυχε τρία γκολ στα τελευταία λεπτά και πήρε την νίκη.

Με την νίκη αυτή η ΑΕΚ έφθασε στους 14 βαθμούς και «μοιράζεται» την 6η θέση με τον Πανιώνιο. Η Λάρισα θα είναι εξαιρετικά ανταγωνιστική στην συνέχεια της διοργάνωσης.

ΑΕΚ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 10-9

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-3, 3-1.

ΑΕΚ (προπονήτρια Κική Λιόση): Τσουρή, Δρένιου, Α. Λούδη 4, Ε. Λούδη 1, Πατερου, Μαστρόκαλου 1, Μπενέκου, Στρατιδάκη 1, Ζοφώλη 2, Μπαλωμενάκη 1, Παντελίδου, Γροζοπούλου, Λαβί, Δανέζη, Αηδονοπούλου.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (προπονητής Γιάννης Θεοχάρης): Καζάνα, Κόκκινου, Τουλουμτζίδου, Τζελέπη 1, Μ. Καρυπίδου 3, Μάστορη, Κολτσίδα, Πετάση, Μανιάτη, Χασιώτη, Κλάπερτον 1, Ζοφώλη, Η. Καρυπίδου 4.
Άνετη νίκη η Βουλιαγμένη

Την 10η νίκη της σε 11 παιχνίδια σημείωσε η Βουλιαγμένη που επιβλήθηκε με 20-2 του Ρεθύμνου για την 11η αγωνιστική της Α’ Εθνικής κατηγορίας πόλο γυναικών.

Η προπονήτρια της ομάδας του Λαιμού, Αντιόπη Μελιδώνη είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρές παίκτριες. Δεν αγωνίστηκαν οι Κοτσιώνη, Κώτσια, Διαμαντοπούλου.

Για το Ρέθυμνο ήταν μία ακόμη σημαντική εμπειρία στην προσπάθεια εξέλιξης των νεαρών αθλητριών του.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ-ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 20-2

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 5-0, 5-0, 4-2.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (προπονήτρια Αντιόπη Μελιδώνη): Μαυρωτά, Κούλχαας 1, Ανδρεάδη 3, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 1, Νίνου 3, Μ. Πάτρα 2, Γαρδέρη, Πιοβάν 2, Κοντονή 2, Καϊάφα 3, Ε. Πατρα, Καλογεροπούλου, Σάντα 2.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ (προπονητής Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Νύκταρη, Κυριακάκη, Γαβαλά 1, Τσιουγκρή, Φραγγελάκη 1, Λαμπαθάκη, Λιμπιτάκη, Χρυσοβέργη, Παναγιωτάκη.
Σπουδαία νίκη ο Πανιώνιος

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος επί του Εθνικού με 8-5. Ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Πανιώνιο που έφθασε στους 14 βαθμούς. Ήταν επίσης η 4η ήττα για τον Εθνικό στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις.Ο Εθνικός προηγήθηκε με 3-0 στο 5ο λεπτό του αγώνα και στο ημίχρονο βρέθηκε εμπρός με 3-2. Ο Πανιώνιος αντέδρασε σε ένα ονειρικό γι αυτον τρίτο οκτάλεπτο όταν μετέτρεψε το 2-4 σε 6-4 και έκανε το μεγάλο βήμα για την νίκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 8-5

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-0, 4-1, 2-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (προπονητής Τάσος Παπαναστασίου): Τζουρκα, Σαφέτη 3, Πουστινίκοβα 3, Αποστολίδου 1, Κούβδου, Λαζάρου, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Δ. Παπαναστασιου 1, Δουρέκα, Α. Παπαναστασιου, Ζερβού.

ΕΘΝΙΚΟΣ (προπονητής Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη 2, Μαμόγλου 2, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πεττα 1, Δούλη, Μπιτσάκου, Γκάτζια, Ζαφειράκη, Χέλμη.