Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 24-19 της Νέας Ιωνίας, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών στην Α1 χάντμπολ γυναικών και την Κυριακή θα έχει την ευκαιρία στη έδρα του να σφραγίσει το νταμπλ.

Στην αρχή του αγώνα, γηπεδούχες και φιλοξενούμενες πήγαιναν χέρι – χέρι και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 8-9. Λίγο πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο ματς σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ερασιτέχνη ΠΑΟΚ άγνωστοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και αφού φώναξαν συνθήματα κατά του ΠΑΟΚ πέταξαν μπουγάτσες στον αγωνιστικό χώρο. Αποτέλεσμα ήταν να διακοπεί ο αγώνας για περίπου 4 λεπτά μέχρι να καθαριστεί το γήπεδο.

Πρώτη σκόρερ για τη Νέα Ιωνία ήταν η Μανιά με 5 γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ κορυφαία ήταν η Γκάτζιου με 7 γκολ.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΠΑΟΚ 19-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 3-5, 4-5, 6-7, 8-9 (ημχ) 10-11, 11-14, 13-18, 16-20 , 18-21, 19-24

O.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου-Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου, Καρέλα 2, Μαρκή, Κερλίδη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν., Διακογιάννη, Χρυσή 2, Κοντοστέργιου 1, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 4, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 3, Καραμάνου.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 5, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 7, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη,Ευμορφίδου, Καμπόιμ, Σαμολαδά 1, Φερφόλια 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη, Νίκολιτς 3, Βαφειάδου, Λάρα Ζντράβκο 2.

Διαιτητές: Μερτινιάν – Τόλιος , Δίλεπτα: 8-4 , Πέναλτι: 0/0-2/6