Η Βουλιαγμένη δεν συνάντησε πολλά προβλήματα απέναντι στο Περιστέρι στον ημιτελικό του κυπέλλου στο πόλο και πήρε εύκολα με 11-1 σκορ το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων προκρίθηκε για 16η φορά στον τελικό της διοργάνωσης και το μεσημέρι του Σαββάτου θα διεκδικήσει το πέμπτο της τρόπαιο. Αντίπαλός της είτε ο Ολυμπιακός είτε η Γλυφάδα που αγωνίζονται σε λίγη ώρα.

Το γεγονός ότι το Περιστέρι είχε νικήσει πριν λίγο καιρό στο Λαιμό για το πρωτάθλημα λειτούργησε ως καμπανάκι για την ομάδα των νοτίων προαστίων. Η ομάδα του Κόλιανιν με όπλο την ισχυρή της άμυνα κατάφερε να ελέγχει το παιχνίδι από το ξεκίνημα. Πρέπει να σημειώσουμε βέβαια ότι το Περιστέρι αγωνίστηκε χωρίς ξένους οι οποίοι σηκώνουν και το μεγάλο επιθετικό βάρος στην επίθεση.

Παρά το γεγονός ότι είχε 1/6 γκολ στον παίκτη παραπάνω στα δύο πρωτάθλημα οκτάλεπτη οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (0-4) αφού κατάφερε να κρατήσει το Περιστέρι στο μηδέν για οκτώ λεπτά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και ο τερματοφύλακας Χρύσανθος που έκανε σημαντικές αποκρούσεις.

Τρία γρήγορα γκολ από Τίγκα, Καπετανάκη και Μπάσιτς ανέβασαν ακόμη περισσότερο (0-7) τον δείκτη του σκορ για την ομάδα των νοτίων προαστίων. Το Περιστέρι δεν κατάφερε ούτε στο τρίτο οκτάλεπτο να βρει δίχτυα αφού και τις τρεις φορές που βρέθηκε με παίκτη παραπάνω σε αυτή την περίοδο δεν ήταν καλή στην τελική προσπάθεια.

Τελικά το Περιστέρι πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Κλήμο, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γκιουβέτσης με γκολ στον παίκτη παραπάνω και ο Τίγκας με πέναλτι σημείωσαν το 1-11 που ήταν και το τελικό σκορ.