Πρώτο βήμα από τον Παναγιώτη Γκιώνη στην προσπάθειά του να φτάσει στη διάκριση στο πολωνικό όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που είναι σε εξέλιξη στο Βλαντισλάβοβο.

Στον 1ο γύρο του απλού ανδρών ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής δεν είχε πίεση από τον Φενγκ Γι Χσιν από την κινεζική Ταϊπέι κι επικράτησε με 4-0 σετ για να μπει στους «32».

Στη συνέχεια, ξεπέρασε με 4-0 (11-6, 11-9, 11-3, 11-6) σετ και νέα καλή εμφάνιση το εμπόδιο του Σουηδού Ελίας Ράνεφουρ και προχώρησε στους “16” .Το Σάββατο ο επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Ιταλός Τσεν Σουέιναν, ο οποίος εδώ και λίγο καιρό αγωνίζεται με την ιταλική υπηκοότητα.

Στον 1ο γύρο του ίδιου αγωνίσματος εξάλλου, αποκλείστηκαν από δυνατούς αθλητές ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η Κωνσταντίνα Παρίδη. Ο Σγουρόπουλος πάντως, έδωσε πολύ γερή αναμέτρηση με τον Γιάκαμπ Ντίζας από τη διοργανώτρια χώρα, τον «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης του 2016, μέχρι να λυγίσει με 4-2 σετ.

Στην κορυφή του ταμπλό ο Γκιώνης (νούμερο 39 στον κόσμο αυτόν τον μήνα) είχε δυσκολίες μόνο στο 1ο σετ κόντρα στον Φενγκ Γι Χσιν (Νο 203). Το πήρε με οριακή διαφορά, αλλά επιβλήθηκε στα επόμενα σετ για να φτάσει στο τελικό 4-0 (11-9, 11-5, 11-8, 11-5). Αντίπαλος του 39χρονου αμυντικού στον 2ο γύρο είναι ο Σουηδός Ράνεφουρ, ο οποίος έκαμψε δύσκολα στους «64» τον Αυστριακό Νταβίντ Σερντάρογλου με 4-2 σετ.

Ο Σγουρόπουλος (Νο 184) έδειξε για μία ακόμα φορά ότι στέκεται καλά πλέον και με τοπ Ευρωπαίους αθλητές. Έκανε δυνατό ξεκίνημα εναντίον του Ντίζας (Νο 73), βρήκε παιχνίδι και ψυχολογία όταν έχασε εύκολα το 2ο και το 3ο σετ και μετά την ισοφάριση κάμφθηκε στην παράταση του 5ου και του 6ου σετ για το τελικό 4-2. Ο Βατσακλής είχε πάρει το τάιμ άουτ στο 9-8 του κρίσιμου 4ου σετ επειδή ο Ελευσίνιος άσος είχε χάσει τρεις πόντους στη σειρά και ο Πολωνός έκανε την αντίστοιχη χρήση στο 14-13 του 6ου σετ καθώς ήδη είχε απωλέσει διαδοχικά ματς μπολ. Ο Σγουρόπουλος ήταν πολύ δύσκολο να πάρει πρώτος επίθεση όταν είχε τα σερβίς ο Πολωνός κι αυτό έπαιξε τον ρόλο του (11-4, 3-11, 4-11, 12-10, 12-14, 13-15).

Ο Ντίζας είχε φτάσει στον τελικό φέτος στο αντίστοιχο όπεν της Σλοβενίας, ενώ τις σημαντικότερες διακρίσεις του τις πέτυχε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2016 όταν ήταν 3ος στο απλό ανδρών και 2ος στο διπλό. Εκείνη τη χρονιά είχε φτάσει μέχρι το νούμερο 36 του κόσμου.

Ο Γ. Κωνσταντινόπουλος (Νο 596), ξέροντας ότι είχε φτάσει ήδη σε επιτυχία με την πρόκριση στο ταμπλό, είχε την ευκαιρία να παίξει χωρίς πίεση απέναντι στον Γάλλο Αντρέα Λαντριέ (Νο 145). Έχασε φυσιολογικά με 4-1 σετ, αλλά έκλεισε την αγωνιστική παρουσία του στην πολωνική πόλη με νέα αξιόλογη εμφάνιση (8-11, 6-11, 5-11, 12-10, 6-11).

Στον 1ο γύρο του απλού γυναικών η Παρίδη (Νο 296) μέτρησε δυνάμεις και δοκίμασε χρήσιμη εμπειρία με αντίπαλο την Κορεάτισσα Λι Ζίον (Νο 115). Έχοντας επίσης την ικανοποίηση από τη δύσκολη πρόκριση στο ταμπλό έκανε την προσπάθειά της χωρίς άγχος και ηττήθηκε φυσιολογικά με 4-0 σετ (5-11, 3-11, 7-11, 7-11).