Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε για δεύτερη φορά του Αλεξάντερ Μπούμπλικ μέσα σε λίγες ημέρες, πέτυχε την 6η σερί νίκη του και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Dubai Tennis Championships.

O Στέφανος κέρδισε του 41 απο τους 49 πόντους στα πρώτα του σερβίς, ενώ έσβησε και τα 5 break point που αντιμετώπισε σε όλο το παιχνίδι. Στο 1ο σετ κανείς δεν κατάφερε να κάνει break, με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει περισσότερες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα όταν είχε διπλό set point στο 12ο game (5-6, 15-40). Τελικά ο Μπούμπλικ έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί ο Στέφανος έχασε μόλις έναν πόντο, για να το κατακτήσει με 7-1.

Και το 2ο σετ ήταν πολύ κλειστό, με τον Στέφανο να έρχεται αντιμέτωπος 4 φορές με break point στο 8ο game, στο οποίο κατάφερε τελικά να υπερασπιστεί το σερβίς του και να ισοφαρίσει σε 4-4. Στο αμέσως επόμενο game ο Έλληνας αθλητής έκανε break με love και κερδίζοντας τους 8 από τους 9 τελευταίους πόντους του παιχνιδιού, κατόρθωσε να πάρει το 2ο σετ με 6-4 και να ολοκληρώσει την επιτυχία του, έπειτα από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.