O Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε πίσω με σετ και με break, αλλά άλλαξε την κατάσταση και απέκλεισε τον Χούμπερτ Χουρκάτς από το Rotterdam Open, για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Ρότερνταμ.

Άνοιξε λογαριασμό ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας, όπου μετά από 3 διαδοχικές ήττες κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη, κερδίζοντας τον Χούμπερτ Χουρκάτς με 6-7 (2), 6-3, 6-1.

Ο Στέφανος άργησε να βρει ρυθμό απέναντι στον ταλαντούχο Πολωνό, που σήμερα είχε και τα γενέθλιά του (έγινε 23 ετών). Ο Χουρκάτς απώλεσε προβάδισμα με 5-4, 40-0, όπου είχε τρεις διαδοχικές ευκαιρίες για να τελειώσει το 1ο σετ στο σερβίς του, αλλά τελικά πήρε το 1ο σετ στο tie-break, όπου ήταν καλύτερος από τον Στέφανο και επικράτησε με 7-2.

Ο Πολωνός έκανε στη συνέχεια και το break, για να προηγηθεί με 2-0 στο 2ο σετ. Κάπου εκεί ο Στέφανος άλλαξε όλα τα δεδομένα, με ένα πολύ εντυπωσιακό σερί. Πρώτα ο 21χρονος πρωταθλητής μας απάντησε στο break που δέχτηκε, για να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ αργότερα έκανε και δεύτερο συνεχόμενο break, για να βρεθεί μπροστά με 4-2.

Άλλαξε όλο το παιχνίδι και υποχρέωσε τον Χουρκάτς σε πολλά περισσότερα αβίαστα λάθη, εξαιτίας της πίεσης που του έβαλε. Με νέο break στο 9ο game, ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το 2ο σετ με 6-3 και έδειξε να έχει πλέον τον έλεγχο και το momentum του αγώνα.

Στο 3ο σετ αποδείχτηκε περίτρανα αυτό, με τον Στέφανο να κερδίζει τα πρώτα 5 games με ακόμα δυο διαδοχικά break, για να φτάσει στο 5-0. Το μόνο που κατάφερε ο Hurkacz ήταν να μειώσει σε 5-1, πριν ο Στέφανος κλείσει το σετ στο 7ο game και ολοκληρώσει τον αγώνα με 12 κερδισμένα games, στα τελευταία 14!

Για 5η φορά σε 6 αναμετρήσεις κέρδισε ο Στέφανος τον Hurkacz, με τον οποίο έχει συναντηθεί 5 φορές (4-1) στους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Ρότερνταμ, το μοναδικό τουρνουά μέχρι τώρα στην καριέρα του στο οποίο είχε παίξει για 3 διαδοχικές χρονιές χωρίς να καταφέρει να πετύχει μια νίκη.

Στον 2ο γύρο ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Νο.2 στο ταμπλό του Rotterdam Open, θα αντιμετωπίσει τον Αλιάζ Μπέντενε, που νωρίτερα σήμερα επικράτησε του Μπενουά Περ με 6-2, 6-4, σε 64 μόλις λεπτά.