Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Στέφανος Τσιτσιπάς, γνώρισε την ήττα στα δύο σετ από τον Αντρέι Ρούμπλεφ και βλέπει να απομακρύνεται ο στόχος της πρόκρισης στην τετράδα του ATP Finals.

Ο 24χρονος Ρώσος, Νο.5 στον κόσμο, επικράτησε με 6-4, 6-4 σε 91 λεπτά και έχει μαζί με τον Νόβακ Τζόκοβιτς το προβάδισμα για την είσοδο στην τετράδα της διοργάνωσης. Οι δυο τους έχουν ραντεβού την Τετάρτη (17/11), ενώ ο Στεφ θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο της πρώτης μέρας Κάσπερ Ρουντ και, φυσικά, καίγεται για τη νίκη.

Το κακό, πάντως, είναι ότι δεν κατάφερε να πάρει ούτε σετ σήμερα, κάτι που θα μετρούσε σε περίπτωση ισοβαθμίας…

H εμφάνιση του Ρούμπλεφ ήταν εξαιρετική (έχασε μόνο 4 πόντους πίσω από το πρώτο σερβις), αλλά η αλήθεια είναι ότι τον «βοήθησε» αρκετά και ο Στέφανος. Χωρίς ιδέες, χωρίς πάθος, χωρίς… βάθος, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν απείλησε σε κανένα σημείο τον αντίπαλό του και σίγουρα θα πρέπει να ανεβάσει επίπεδο αν θέλει να νικήσει τον φορμαρισμένο Ρουντ και να έχει ελπίδες πρόκρισης στους «4».

Για την ώρα, δείχνει εξαντλημένος σωματικά και πνευματικά, σα να περιμένει να ολοκληρωθεί η σεζόν για να κάνει ανασύνταξη δυνάμεων. Είναι βέβαιο, πάντως, ότι χρειάζεται επειγόντως ένα διάλειμμα…