Η Μιχαέλα Λάκη παρά τις πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες στη Μελβούρνη, κατάφερε και γύρισε το ματς με τη Ράνα Στόιμπερ και πέρασε στη φάση των «16» του Australian Open!

Μετά από δίωρη μάχη, η 16χρονη Ελληνίδα, Νο.6 του ταμπλό, λύγισε με 4-6, 6-4, 6-4 τη Βρετανίδα (Νο.45 στον κόσμο) και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί θα βρει τη 17χρονη Τσέχα Ντομινίκα Σάλκοβα, Νο.40 στον κόσμο), που απέκλεισε με 6-4, 4-6, 6-2 την Καναδή Μία Κάπρες.

Με τη θερμοκρασία να έχει ξεπεράσει τους 30 βαθμούς στην αυστραλιανή πόλη, η Μιχαέλα έχασε πέντε ευκαιρίες για μπρέικ στο πρώτο σετ και τελικά «λύγισε» όταν σέρβιρε υπό πίεση στο 4-5. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, η νεαρή τενίστρια εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό της μπρέικ πόιντ στο έβδομο γκέιμ (4-3) και αυτό ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στα ίσα.

Μετά από ανταλλαγή μπρέικ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, η Μιχαέλα πέτυχε το δεύτερο μπρέικ της στο τρίτο γκέιμ (2-1) και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος έφτασε στη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση. Θυμίζουμε ότι είναι η πρώτη της παρουσία στη Μελβούρνη.

Η Λάκη σημείωσε 32 winners και είχε 41 αβίαστα λάθη, ενώ κέρδισε το 79% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς και το 48% πίσω από το δεύτερο. Θα παίξει σε φάση «16» Grand Slam για δεύτερη φορά στην καριέρα της, αλλά δεν έχει πάει ποτέ πιο μακριά.