Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έκανε και την καλύτερη εμφάνιση, όμως επιβλήθηκε του Μπενουά Περ με 3-1 σετ, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στη φάση των “16” του Australian Open.

Μετά από προσπάθεια 2 ωρών και 42 λεπτών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας υπέταξε τον 32χρονο Γάλλο με 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4 και πέρασε στον τέταρτο γύρο για τρίτη φορά στην καριέρα του. Θα διεκδικήσει το εισιτήριο για την οκτάδα κόντρα στον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ, Νο.22 στον κόσμο, που νίκησε στα πέντε σετ τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ.

Ο Στεφ σέρβιρε εξαιρετικά, χάνοντας μόνο 7 πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς του, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και είδε… ξαφνικά τον εμπνευσμένο Περ να «ζωντανεύει». Έδειξε, ωστόσο, χαρακτήρα όταν έπρεπε και έστω με μια μικρή… παράκαμψη, έμεινε στην πορεία προς τον πρώτο Grand Slam τίτλο του!

Ο Στέφανος ξεκίνησε δυνατά το ματς και αιφνιδίασε τον Περ, που έχασε κατευθείαν το σερβίς του (0-2) και παραλίγο να το χάσει και δεύτερη φορά (15-40 στο 0-3). Ο Γάλλος ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Τσιτσιπά, που διατήρησε το προβάδισμά του και έκανε το 1-0 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο κλειστό, με τον Περ να έχει και τις πρώτες του ευκαιρίες του για μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ (15-40). Ο Τσιτσιπάς τελικά κράτησε το σερβίς του και είχε και εκείνος με τη σειρά του μπρέικ πόιντς (0/3) στη συνέχεια, όμως ούτε εκείνος μπόρεσε να μπει στη θέση του οδηγού. Τα κατάφερε, ωστόσο, την πιο κρίσιμη στιγμή, στο ενδέκατο γκέιμ (6-5), κάτι που του έδωσε το δικαίωμα να σερβίρει αμέσως μετά για το 2-0.

Ο Περ ήταν… σκληρό καρύδι και στο τρίτο σετ, παρότι δεν ήταν σε θέσηνα απειλήσει το εξαιρετικό σερβίς του Στέφανου. Ο Νο.4 τενίστας στον κόσμο είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία να «αγγίξει» τη νίκη όταν βρέθηκε με μπρέικ πόιντ στο 4-4, όμως ο Γάλλος έμεινε όρθιος και το σετ οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ. Εκεί όλα πήγαν τέλεια για τον Περ, που πέρασε μπροστά με 4-1 και εδραίωσε το προβάδισμά του με διπλό λάθος του Τσιτσιπά στο 5-2. Εκμεταλλεύτηκε το πρώτο από τα τέσσερα σετ πόιντ του και… ανέλπιστα ξαναμπήκε στο παιχνίδι!

Και όσο ο Στέφανος δεν έβρισκε τρόπο να «σπάσει» τον αντίπαλό του, εκείνος συνέχιζε να ελπίζει στην ανατροπή… εκνευρίζοντας παράλληλα τον Έλληνα τενίστα… Ένα χαμένο μπρέικ πόιντ ακόμα στο δεύτερο γκέιμ του τέταρτου σετ και η αγωνία παρατάθηκε μέχρι να έρθει το σετ… στην κόψη του ξυραφιού! Ο Περ, όμως, σέρβιρε δεύτερος στο σετ και έτσι βρέθηκε να σερβίρει υπό πίεση στο 5-4.

Δεν στάθηκε, ωστόσο, στο ύψος του, έδωσε εύκολους πόντους στον Τσιτσιπά και εκείνος δεν άφησε άλλες ευκαιρίες να χαθούν! Πήρε το γκέιμ με μηδέν και είναι στη φάση των «16» για δεύτερη σερί χρονιά!