Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν λύγισε στην πίεση του Σίνερ (μετέτρεψε το 2-0 σε 2-2) και πήρε τη νίκη το πέμπτο σετ (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3), περιμένοντας τον Λεχέτσκα στα προημιτελικά και έχοντας… ορθάνοιχτο δρόμο πλέον για τον τελικό.

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το δυσκολότερο εμπόδιο που είχε μπροστά του στο Australian Open, στον δρόμο για τον τελικό.

Επικράτησε του Γιάνικ Σίνερ με 3-2 σετ (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3 σε 4 ώρες) και πάει στα προημιτελικά να παίξει με τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα, έχοντας ορθάνοιχτο δρόμο ως τον τελικό.

Ο Τσιτσιπάς είχε εξαιρετικό πρώτο σερβίς στα πρώτα δύο σετ, με τον Ιταλό να λυγίζει όταν βλέπει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στους κρίσιμους πόντους. Ομως ο Σίνερ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο τρίτο σετ. Βελτίωσε το σερβίς του, με τον Στέφανο να κάνει αρκετά αβίαστα λάθη και από το πουθενά έστειλε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ. Εκεί, ένα μοιραίο λάθος του Ιταλού έδωσε το break στον Στέφανο που έμελλε επί της ουσίας να του δώσει και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αντέδρασε όταν έπρεπε και έκανε το 1-0 ο Τσιτσιπάς

Ιδανικά άρχισε το ματς για τον Στέφανο ο οποίος έκανε break χάρη στη πίεση που έβαλε με το μπάκχαντ του στον Ιταλό, που με την σειρά του υπέπεσε σε τρία λάθη.

Ο Σίνερ βρέθηκε μπροστά με 0-40, όμως ο Στέφανος έδειξε από νωρίς ότι είναι απόλυτα συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και ισορρόπησε το γκέιμ.Ο Ιταλός έχασε και 4η ευκαιρία, για να πάρει το γκέιμ τελικά ο Τσιτσιπάς με δύο πανέμορφα χτυπήματα.

Ο Ιταλός μείωσε δύσκολα σε 2-1, με τον Στέφανο να κρατάει το σερβίς του και τον Σίνερ να μειώνει εύκολα σε 3-2 με love game.

Ο Τσιτσιπάς συνεχίζοντας να βγάζει εύκολα πρώτο σερβίς, έπαιζε με εξαιρετικό συνδυασμό χτυπημάτων και τελείωνε γρήγορα τους πόντους του για το 4-2.

Στο επόμενο game ο Σίνερ βρέθηκε μπροστά με 40-0, ο Στέφανος πήρε δύο πόντους και συνεχίζοντας να πιέζει στην baseline προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά αστόχησε σε ένα φόρχαντ και ο Ιταλός μείωσε σε 4-3 και κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά. Ο Ελληνας τενίστας γλίστρησε στον κρίσιμο πόντο με το σκορ 30-40 και ο Σίνερ με ένα χτύπημα στη διαγώνιο ισορρόπησε το σετ.

Βρέθηκε μάλιστα μπροστά με 40-15 στο σερβίς του, αλλά εκεί ο Στέφανος έδειξε πόσο έτοιμος είναι σε αυτή τη διοργάνωση. Εχτισε τον κάθε πόντο, αφού πρώτα είχε εξαιρετικές επιστροφές και ανάγκασε σε δύο λάθη τον Ιταλό για να πάρει ξανά πίσω το break και να σερβίρει για το σετ, το οποίο και τελείωσε με λάθος του Σίνερ.

Deja vu για τον Σίνερ και 2-0 ο Τσιτσιπάς

Ακριβώς ίδιο φινάλε με το πρώτο σετ, είχε και το δεύτερο. Ο Σίνερ κράτησε το σερβίς του στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και προσπάθησε να παίξει με επιστροφές στη διαγώνιο ώστε να τρέξει λίγο τον Τσιτσιπά.

Δεν έγινε αυτό όμως και το 1-1 ήρθε εύκολα, με τον Τσιτσιπά να φτάνει σε break στη συνέχεια, χάρη κυρίως στην αποτελεσματικότητα του μπάκχαντ του.

Η απάντηση του φορμαρισμένου Ιταλού ήταν άμεση όμως. Εβγαλε μία πολύ δύσκολη άμυνα και μετέτρεψε τον πόντο σε δικό του επιθετικό παιχνίδι, για να πάρει πίσω το break και στη συνέχεια να προηγηθεί με ένα πανέμορφο drop shot, αντέχοντας στο… σφυροκόπημα. Ο Ιταλός όμως με love game διατήρησε τα ηνία (4-3).

Αμεσα ο Στέφανος με έναν άσο βρήκε οριακά γραμμή και έκανε το 4-4, βάζοντας την πίεση στον Ιταλό. Και ο Σίνερ λύγισε… Ο Τσιτσιπάς πήγε σε τριπλό break point και με ένα αδιανόητο φόρχαντ στη διαγώνιο (κι ενώ ανέβαινε στο φιλέ ο Ιταλός) έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του και πήρε μπάλες για να σερβίρει για το 2-0, όπως ακριβώς έγινε στο ίδιο σημείο του πρώτου σετ.

Η αναμενόμενη αντίδραση Σίνερ που μείωσε σε 2-1

Ο Σίνερ έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε πλέον να πιέσει τον Στέφανο. Κράτησε δύσκολα το σερβίς του στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, έπειτα από τρεις ισοπαλίες και έφτασε σε διπλό break point από λανθασμένες επιλογές του Στέφανου που ρίσκαρε χτυπήματά του χωρίς να υπάρχει λόγος.

Βελτίωσε το σερβίς του και έφερε σε ισορροπία το game, όμως από δικά του λάθη, βρήκε άλλα δύο ο Ιταλός. Εκεί σέρβιρε εκπληκτικά ο Τσιτσιπάς και ισοφάρισε τελικά σε 1-1 με χαμένη επιστροφή του Σίνερ.

Ο Ιταλός κράτησε και πέρασε 2-1, ενώ στο 40-15 του Τσιτσιπά στο σερβίς του, είδε τον Ελληνα να κάνει τρία αβίαστα λάθη στη σειρά και να του δίνει ένα ακόμη break point. Το έσωσε από λάθος επιλογή του Σίνερ, αλλά του έδωσε και δεύτερο από νέο αβίαστο λάθος. Το έσβησε και αυτό ο Τσιτσιπάς, με τον Ιταλό να επιμένει, να βρίσκει τρίτη ευκαιρία και τελικά να τα καταφέρνει με drop shot.

Ο Στέφανος έφτασε σε break point, το οποίο ήταν και το πρώτο που κατάφερε να σβήσει ο Ιταλός, για να κρατήσει τελικά με καλό πρώτο σερβίς και να κάνει το 4-1.

Αμφότεροι κράτησαν εύκολα το σερβίς τους, με τον Στέφανο στο 5-2 να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Εσβησε τρία set point του αντιπάλου του και μείωσε σε 5-3, ψάχνοντας μετά το break. Ο Σίνερ όμως τρεις άσους μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ

Με love game που ήρθε εύκολα από τρία αβίαστα λάθη του Σίνερ, άρχισε το τέταρτο σετ ο Τσιτσιπάς.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έγινε το 1-1 από τον Ιταλό, που από συνεχόμενα λάθη του Στέφανου, έφτασε να είναι σε break point από 40-15 κάτω. Τελικά ο Τσιτσιπάς του έκανε «δώρο» ένα ακόμη λάθος και ο Σίνερ πήρε προβάδισμα 2-1 και πήγε στο σερβίς. Ο Ιταλός διατήρησε το σερβίς του και έφτασε μία ανάσα από το 4-1, αλλά σπατάλησε τις δύο ευκαιρίες που είχε για break.

Το αξιόπιστο σερβίς του Σίνερ και τα οριακά χαμένα μπάκχαντ του Τσιτσιπά έφεραν το 4-2 για τον Ιταλό, ενώ βρέθηκε μία ανασα από το 5-2 αφού προηγήθηκε 0-40 στο σερβίς του Ελληνα τενίστα. Ο Τσιτσιπάς έσωσε την κατάσταση και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 4-3.

Τα συνεχόμενα χαμένα μπάκχαντ του έφεραν το σκορ στο 5-3 για τον Ιταλό με love game, αλλά με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 5-4 ο Τσιτσιπάς, που πλέον έπρεπε να κάνει το break για να αποφύγει το πέμπτο σετ. Ο Ιταλός όμως σέρβιρε εξαιρετικά και όλα θα κρίνονταν στο πέμπτο σετ.

Ενα μοιραίο λάθος του Σίνερ έστειλε τον Τσιτσιπά στα προημιτελικά

Εκεί οι δύο αντίπαλοι άρχισαν έχοντας από ένα love game έκαστος, με τον Στέφανο στο 30-30 να βγάζει δύο καλά σερβίς και να διατηρεί το προβάδισμα. Στο επόμενο game o Ιταλός έκανε τρία λάθη και με σκορ 0-40 ο Τσιτσιπάς είχε τεράστια ευκαιρία για break.

Ο Σίνερ τις έσβησε όλες και ισοφάρισε με winner σε 2-2, παίρνοντας τεράστια αυτοπεποίθηση. Ομως ο Ελληνας τενίστας άντεξε και κράτησε το σερβίς του, για το 3-2.

Στο επόμενο game έφτασε πάλι στο 0-40 και με τρεις ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς του Ιταλού. Στην τρίτη ευκαιρία ο Σίνερ έκανε ένα μοιραίο λάθος με το φόρχαντ και έδωσε σοβαρό προβάδισμα στον Τσιτσιπά.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Στέφανος έκανε με άσο το 5-2, ο Ιταλός μείωσε σε 5-3 και ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για το ματς.

Με Λεχέτσκα στον προημιτελικό, ο Τσέχος απέκλεισε τον Αλιασίμ

Ο Στέφανος θα βρει μπροστά του στον ημιτελικό τον Γίρι Λεχέτσκα, ο οποίος συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη Μελβούρνη.

Μετά τους Τσόριτς και Νόρι, απέκλεισε και τον Αλιασίμ επικρατώντας με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 7-6 (2), 7-6 (3).