H Μαρία Σάκκαρη συνέτριψε την  Άννα Τατισβίλι με 6-0, 6-1 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Roland Garros μέσα σε 55 λεπτά.

Η Σάκκαρη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς στον αγώνα της πρεμιέρας της με την Τατισβίλι στο Roland Garros και κέρδισε σε λιγότερο από μια ώρα την Αμερικανίδα τενίστρια με το συντριπτικό 6-0, 6-1, για να πάρει μια πολύ άνετη και ξεκούραστη πρόκριση για τον 2ο γύρο του παρισινού Grand Slam.

Η σαρωτική Σάκκαρη τελείωσε τον αγώνα με 26 winners και 20 αβίαστα λάθη. 17 winners είχε η Τατισβίλι , οποία έκανε 31 αβίαστα λάθη και έχασε μερικά πολύ κρίσιμα games στο ματς, που δεν ήταν τόσο εύκολα για τη Μαρία.

Πιο συγκεκριμένα, η πρωταθλήτριά μας άνοιξε το δρόμο γι’ αυτή τη θριαμβευτική νίκη στο 2ο game, όταν μετά από 6 ισοπαλίες και 4 σβησμένα game point, “έσπασε” το σερβίς της Αμερικανίδας για το 2-0. Στη συνέχεια κράτησε εύκολα το σερβίς της και έκανε ακόμα 2 break, για να πάρει με bagel το 1ο σετ.

Η Τατισβίλι , η οποία δεν κράτησε ούτε μια φορά το σερβίς της σήμερα, κέρδισε με break το μοναδικό της game στο ματς, για να προηγηθεί με 1-0 στο 2ο σετ. Η Σάκκαρη ωστόσο απάντησε κερδίζοντας τους 8 επόμενους πόντους, ενώ έφτασε στο 5-1, έχοντας κερδίσει τους 20 από τους 23 επόμενους πόντους!

Κέρδισε και το 6ο της συνεχόμενο game η Μαρία για το 6-1, το οποίο ήταν ακόμα ένα “μαραθώνιο” game, στο δικό της σερβίς αυτή τη φορά. Η Ελληνίδα έχασε τα πρώτα της 4 match point και χρειάστηκε να σβήσει ένα break point, για να κερδίσει αυτό το game των 5 ισοπαλιών και να κάνει το τελικό 6-0, 6-1 σε 55 λεπτά.

Η Σάκκαρη έδειξε με το καλημέρα πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και πέτυχε την 3η μόλις νίκη της στο Roland Garros. Πέρσι είχε πετύχει τις 2 πρώτες, φτάνοντας μέχρι τον 3ο γύρο της σημαντικότερης χωμάτινης διοργάνωσης στον κόσμο.

Αυτή ήταν η 12η νίκη στις 14 τελευταίες αναμετρήσεις για τη Μαρία, που προέρχεται από μια σειρά εξαιρετικών εμφανίσεων στη χωμάτινη σεζόν. Πριν λίγες εβδομάδες είχε κερδίσει και τον πρώτο της WTA τίτλο, στο Ραμπάτ του Μαρόκου.

Στον 2ο γύρο η Μαρία θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα, που κέρδισε την Έλενα Ρουμπάκινα με 7-6 (5), 6-1.