Η Μιχαέλα Λάκη έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο στο τουρνουά juniors του Australian Open, με νίκη σε straight sets.

Εξαιρετική η 16χρονη τενίστρια, Νο.6 του ταμπλό, επικράτησε της 17χρονης Ελβετίδας Τσέλσι Φοντενέλ (Νο.38 στον κόσμο) με 7-6(3), 6-0 και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο, όπου θα παίξει με τη νικήτρια του αγώνα Αούμι-Στόιμπερ.

Η Μιχαέλα ξεκίνησε λίγο νευρικά τον αγώνα και έμεινε πίσω στο σκορ με μπρέικ δύο φορές (1-0, 3-2), όμως βρήκε απαντήσεις και οι διαφορές λύθηκαν τελικά στο τάι μπρέικ. Εκεί η Λάκη πήρε διαφορά δύο μίνι μπρέικ (5-2) και εκμεταλλευόμενη το δεύτερο σετ πόιντ της, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Στη συνέχεια ήταν απλά σαρωτική, δεν έχασε ούτε και σφράγισε τη νίκη μετά από 71 λεπτά συνολικής προσπάθειας!

Η Ελληνίδα τενίστρια τα πήγε πολύ καλά πίσω από το πρώτο σερβίς (82%), όμως είχε αρκετά χαμηλό ποσοστό στο δεύτερο (27%) και 9 διπλά λάθη. Σημείωσε 15 winners και είχε και 23 αβίαστα λάθη, όσα και η αντίπαλός της.

Αύριο θα κάνει το ντεμπούτο της η Δήμητρα Παύλου, ξαδέρφη της Μαρίας Σάκκαρη, και θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σέρβα Τιγιάνα Σρετένοβιτς.