Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατόρθωσε να καταπονήσει αρκετά τον οργανισμό του, όμως τελικά κατάφερε να λυγίσει στα τρία σετ τον Ντόμινικ Κέπφερ και να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Masters της Ρώμης.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο επικράτησε του 26χρονου Γερμανού (Νο.97) με 6-3, 4-6. 6-3 σε 2 ώρες και 11 λεπτά και έκλεισε θέση στην τετράδα για 11η φορά στην καριέρα του.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι ο Νόλε θα μπορούσε να είχε… ξεμπερδέψει πολύ πιο γρήγορα, όμως για δεύτερη σερί μέρα πέταξε τις ευκαιρίες του και είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 6/21 μπρέικ πόιντ! Ο Κέπφερ, από την άλλη, είχε 4/4.

Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο σετ, αλλά ο αντίπαλός του μείωσε σε 4-3 και χρειάστηκε και τρίτο μπρέικ για να γράψει τελικά το 1-0.

Ο 33χρονος Σέρβος δεν άργησε να μπει στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο σετ (2-0), ενώ βρέθηκε και έναν πόντο μακριά από το διπλό μπρέικ. Ο Κέπφερ, ωστόσο, έμεινε όρθιος, ισοφάρισε σε 3-3 και αφού έσβησε τρία μπρέικ πόιντ στο 4-4, έσπασε τον Νόλε στο αμέσως επόμενο γκέιμ για να κατακτήσει ανέλπιστα στο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο νωρίτερα ο Σέρβος είχε σπάσει εκνευρισμένος τη ρακέτα του (ευτυχώς απέφυγε τα χειρότερα!). Βρήκε, πάντως, την αυτοκυριαρχία του και μετά από άλλες τέσσερις χαμένες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο τρίτο γκέιμ (2-1) και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Έκλεισε τον αγώνα με νέο μπρέικ στο 5-3 και πάει φουλ για τον πέμπτο του τίτλο στη Ρώμη. Αντίπαλός του θα είναι ο νεαρός Κάσπερ Ρουντ, Νο.34 στον κόσμο που έγραψε ιστορία!

Ο 21χρονος τενίστας λύγισε σε ένα συναρπαστικό ματς τον Ματέο Μπερετίνι (Νο.8) νε 4-6, 6-3, 7-6(5) και έγινε ο πρώτος Νορβηγός που περνάει σε ημιτελικά Masters!

O άλλος ημιτελικός της χωμάτινης διοργάνωσης θα προκύψει από τους αγώνες Ντιμιτρόφ-Σαποβάλοφ, Ναδάλ-Σβάρτσμαν.