Η ασταμάτητη Αρίνα Σαμπαλένκα έβαλε φρένο στα όνειρα της Μάγκντα Λινέτ στη Μελβούρνη και προκρίθηκε σε τελικό Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Εξαιρετική τη φετινή σεζόν η 23χρονη Λευκορωσίδα (Νο.5), πήρε τη νίκη επί της 30χρονη Πολωνής (Νο.45) με 7-6(1), 6-1 και θα διεκδικήσει το Σάββατο (28/1) κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα τον τίτλο στο Australian Open.

Επιβεβαίωσε, λοιπόν, τη σούπερ φόρμα της, κάνοντας το 10/10 μέσα στο 2023, χωρίς να έχει απώλεια σετ! Έχει, μάλιστα, και καλή παράδοση κόντρα στη Ριμπάκινα, καθώς έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες με την 23χρονη Καζάκα.

Η Λινέτ, που με τη φοβερή πορεία της θα πλησιάσει για πρώτη φορά το Top 20 (No.22) άντεξε το… σφυροκόπημα της Σαμπαλένκα για ένα σετ, στο οποίο ήταν και πολύ ανταγωνιστική, σημειώνοντας πρώτη μπρέικ.

Η Λευκορωσίδα, ωστόσο, βρήκε γρήγορα τον ρυθμό της, πήρε πίσω το μπρέικ (2-2) και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου η Αρίνα ήταν φανταστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της.

Άνοιξε έτσι… διάπλατα ο δρόμος για τη νίκη, με τη Σαμπαλένκα να επιτίθεται… ανελέητα στην Πολωνή στη συνέχεια και να σφραγίζει την πρόκριση χάνοντας μόνο δύο γκέιμ μέχρι το τέλος. Μετά από τρεις χαμένους ημιτελικούς, θα παίξει στον μεγαλύτερο αγώνα της καριέρας της!

Πέρα από αυτό, με την πορεία της στη Μελβούρνη θα επιστρέψει στο Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης. Με την ήττα της Λινέτ «σφραγίζεται» και η πρώτη είσοδος της Ριμπάκινα στο Top 10.