Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι έναν αγώνα απόσταση από τον 36ο Masters τίτλο του στη Ρώμη, καθώς νίκησε, δύσκολα, τον Κάσπερ Ρουντ.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο λύγισε τον νεαρό Κάσπερ Ρουντ (Νο.34) με 7-5, 6-3 σε 2 ώρες και 11 λεπτά και θα παίξει αύριο στον τελικό του Internazionali BNL d’ Italiia με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και τον Ντένις Σαποβάλοφ.

Όπως και στους άλλους αγώνες του στην ιταλική πρωτεύουσα, ο Νόλε ταλαιπωρήθηκε αρκετά, ωστόσο έχει πάντα τον τρόπο του… Ειδικά στη Ρώμη, όπου έχει χάσει μόλις μία φορά σε 11 ημιτελικούς!

Ο 21χρονος Νορβηγός, στην πρώτη του συμμετοχή σε τετράδα Masters ξεκίνησε άκρως εντυπωσιακά τον αγώνα, όμως… λιγοψύχησε την πιο κρίσιμη στιγμή. Όταν, δηλαδή, σέρβιρε για το 0-1 στο 4-5 του πρώτου σετ.

Εκεί «χτύπησε» ο Τζόκοβιτς και αφού έσβησε και τρία ακόμα μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του στο επόμενο γκέιμ, έκανε το μπρέικ για το 7-5!

Ο Ρουντ, πάντως, είχε και αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο σετ (0/4 μπρέικ πόιντ), όμως τελικά ο Τζόκοβιτς πήρε το καθοριστικό προβάδισμα με 4-2 και έκλεισε τον αγώνα εκμεταλλευόμενος το τρίτο ματς πόιντ του.

Είχε, μάλιστα, και τη δυνατότητα να πανηγυρίσει για πρώτη φορά φέτος μπροστά στο (περιορισμένο) ιταλικό κοινό, που τόσο πολύ τον αγαπάει! Σημειώστε ότι το φετινό ρεκόρ του είναι 30-1 με αυτό το…1 να είναι η αποβολή του στο ματς με τον Πάμπο Καρένιο Μπούστα στο US Open!

Ο 33χρονος Σέρβος πάει για τον πέμπτο τίτλο του στο Foro Italico και αν τα καταφέρει θα ξεπεράσει τον Ράφα Ναδάλ σε κατακτήσεις Masters. Ένα ακόμα ρεκόρ που κυνηγάει με… μανία ο τενίστας από το Βελιγράδι!

Δεν θα είναι, βέβαια, εύκολη αποστολή, είτε αντιμετωπίσει τον Σβάρτσμαν, που απέκλεισε τον Ράφα Ναδάλ, είτε τον Ντένις Σαποβάλοφ… Ράφα, φυσικά, είναι μόνο ένας!