Σχεδόν τρεις ώρες χρειάστηκε η Μαρία Σάκκαρη για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πολόνα Χέρτσογκ στη Ρώμη!

Μετά από μια συναρπαστική μάχη διάρκειας 2 ωρών και 48 λεπτών, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 7-6(6), 3-6, 6-2 της 30χρονης Σλοβένας (Νο.74) και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Internazionali BNL d’ Italia, όπου θα συναντήσει την υπερταλαντούχα Κόκο Γκοφ.

Και η 16χρονη Αμερικανίδα «ίδρωσε» για να περάσει στη φάση των «32», αφού λύγισε τη Γιούλια Πουτίντσεβα με 7-5, 4-6, 6-4 σε 2 ώρες και 57 λεπτά!

Η Μαρία φάνηκε να έχει τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς πέτυχε πολύ νωρίς μπρέικ (1-0) και είχε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της (0/3 μπρέικ πόιντ). Τελικά, πήρε τις μπάλες στο 5-4 να σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου σετ και κόντρα στη ροή του ματς η Χέρτσογκ πέτυχε το μπρέικ, έσβησε μπρέικ πόιντ στο δικό της service game και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Μαρία «πέταξε» δύο ευκαιρίες στο 6-4, αλλά κατάφερε να κλείσει το σετ στο 7-6. Όταν, μάλιστα, μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και πέτυχε γρήγορα το μπρέικ, φάνηκε ότι… το νερό είχε μπει στο αυλάκι και πως θα έφτανε στην πρόκριση στα δύο σετ.

Η Χέρτσογκ, ωστόσο, έκανε την ανατροπή και με τρία μπρέικ συνολικά, έφερε το ματς στα ίσα και… έσπασε τα νεύρα της Μαρίας.

Η 25χρονη τενίστρια, όμως, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της και κατάφερε να μπει άμεσα στη θέση του οδηγού και στο τρίτο σετ (1-0). Έχασε τρεις ευκαιρίες να «ανοίξει» ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 3-1, όμως «τελείωσε» ουσιαστικά τον αγώνα όταν πέτυχε το δεύτερο μπρέικ της στο 4-2. Στη συνέχεια, με τις μπάλες στα χέρια της, δεν δυσκολεύτηκε να σφραγίσει το ραντεβού με την Γκοφ.

Πολλά τα αβίαστα λάθη και πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για μπρέικ (4/15), όμως κάθε πρεμιέρα κρύβει παγίδες. Ειδικά όταν απαιτείται άμεση προσαρμογή σε πολύ διαφορετικές συνθήκες, στις οποίες η Χέρτσογκ, προερχόμενη από τα προκριματικά, είχε προσαρμοστεί πλήρως.

Η Μαρία, λοιπόν, θα βρει τώρα απέναντί της την Γκοφ, κόντρα στην οποία τα έχει πάει περίφημα μέχρι τώρα: έχει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, χωρίς απώλεια σετ!