Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Άλβαρο Γκιγιέν σε straight sets στο ΟΑΚΑ και έβαλε την Ελλάδα σε θέση οδηγού στα πλέι οφ του World Group I.

Mπροστά σε περίπου 10.000… ενθουσιώδεις θεατές, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 7-5, 6-2 και η εθνική προηγείται με 1-0 του Εκουαδόρ. Τη σκυτάλη θα πάρει τώρα ο Αριστοτέλης Θάνος (Νο.1.578), που θα αναμετρηθεί με τον Αντρές Αντράντε (Νο.564) και αν καταφέρει να πάρει τη νίκη, τότε η Ελλάδα θα φτάσει πολύ κοντά στην ιστορική πρόκριση στο World Group I του Davis Cup.

Ο Στέφανος ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα τον αγώνα (ίσως να φταίει και το τζετ λαγκ!), δίνοντας θάρρος στον αντίπαλό του (Νο.731), όμως βρήκε… έγκαιρα τον δρόμο του, έχοντας και τη μεγάλη υποστήριξη του κόσμου. Αφού, λοιπόν, του έφυγε το άγχος με την κατάκτηση του πρώτου σετ, μπήκε με φόρα στο δεύτερο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Γκιγιέν. Του πάει, άλλωστε, ο ρόλος του ηγέτη!

Σίγουρα, πάντως, θέλει και βοήθεια από τους συμπαίκτες του, καθώς το Εκουαδόρ διαθέτει πολύ καλή ομάδα στο διπλό και ενδέχεται η σειρά να κριθεί στο πέμπτο ματς…

Ο Στεφ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και σημείωσε μπρέικ με το… καλημέρα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με αποτέλεσμα να φέρει ο Γκιγιέν τα πάνω κάτω και να προηγηθεί με 2-3 (σβήνοντας και ένα μπρέικ πόιντ) με τρία σερί γκέιμ.

Παρότι έδειχνε να βρίσκεται έξω από τα νερά του, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή και με το μπρέικ που σημείωσε στο 5-5, πήρε τις μπάλες να σερβίρει για την κατάκτηση του σετ, μέσα σε αποθέωση. Και, φυσικά, δεν έχασε την ευκαιρία να «γράψει» το 1-0, εκμεταλλευόμενος το πρώτο σετ πόιντ του με άσο.

Ο Τσιτσιπάς πίεσε το σερβίς του αντιπάλου του και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, σημειώνοντας το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ και βάζοντας ακόμα πιο γερές βάσεις για τη νίκη του.

Τα πράγματα έγιναν πολύ απλά στη συνέχεια και ξεκαθάρισαν οριστικά όταν ο Στεφ σημείωσε νέο μπρέικ και πέρασε μπροστά με 4-0. Ο Γκιγιέν κράτησε τα δύο επόμενα service games του, αλλά ο Τσιτσιπάς σέρβιρε με επιτυχία στο 5-2 και έγινε το 1-0 για την Ελλάδα.