Ο Γιανίκ Σίνερ, επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς, και έκανε το 1-1 για την Ιταλία, απέναντι στην Σερβία για το Davis Cup.

Ψυχάρα ο 22χρονος Ιταλός, έσωσε τρία ματς πόιντ στο 4-5 του τρίτου σετ και πέτυχε την τεράστια νίκη επί του Σέρβου σούπερ σταρ με 6-2, 2-6, 7-5 μετά από τρομερή μάχη διάρκειας 2 ωρών και 32 λεπτών.

Νωρίτερα, ο Μιομίρ Κετσμάνοβτς είχε δώσει το προβάδισμα στη Σερβία με τη νίκη του με 6-7(7), 6-2, 6-1 επί του Λορέντζο Μουζέτι, οπότε όλα θα κριθούν τώρα στο διπλό, όπου θα αναμετρηθούν Μπολέλι/Σονέγκο-Τζόκοβιτς/Λάγιοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη ήττα του Τζόκοβιτς στο Davis Cup μετά το 2011 (Ναδάλ) και μόλις η τέταρτη φορά στην καριέρα του που χάνει αγώνα μετά από ματς πόιντ!

Θυμίζουμε ότι Τζόκοβιτς και Σίνερ συναντήθηκαν δύο φορές στο ATP Finals του Τορίνο, με τον νεαρό Ιταλό να επικρατεί στο round robin και τον Νόλε να παίρνει τη νίκη στον τελικό.

Η αλήθεια είναι ότι ο Σίνερ απλά… επιβίωνε στο τρίτο σετ, όπου δέχτηκε ασφυκτική πίεση από τον Τζόκοβιτς, όμως αφού επέστρεψε από το 0-40 στο 4-5 πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ του αγώνα στο επόμενο γκέιμ και σέρβιρε στη συνέχεια με επιτυχία για τη νίκη.