Η κάτοχος του τίτλου Πέτρα Κβίτοβα υπέταξε τη Μαρία Σάκκαρη στα τρία σετ και την άφησε εκτός οκτάδας στη Στουτγκάρδη.

Μετά από μεγάλη μάχη σχεδόν 2.5 ωρών, η 31χρονη Τσέχα, Νο.10 στον κόσμο, επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-3 και θα παίξει την Παρασκευή (23/4) στα προημιτελικά με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ελίνα Σβιτολίνα και την Αντζελίκ Κέρμπερ.

Ήταν ένας αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αν η Μαρία ήταν λίγο πιο προσεκτική στο τέλος, σίγουρα θα μπορούσε να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρόκριση.

Χωρίς να είναι κατώτερη στο πρώτο σετ, έχασε το σερβίς της στο 1-2 και αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες στη συνέχεια (0/3 μπρέικ πόιντ) έμεινε πίσω με 1-0.

Μπήκε, ωστόσο, πολύ δυνατά στο δεύτερο και κατάφερε να περάσει μπροστά με 0-3 και 1-4. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα καθάριζε με σχετική άνεση το σετ, ήρθε το μπρέικ από την Κβίτοβα στο 2-4 και ακολούθησε… δράμα.

Για την ακρίβεια, ακολούθησε ένα μαραθώνιο γκέιμ, όπου η Μαρία χρειάστηκε οκτώ μπρέικ πόιντ για να φτάσει στο 3-5 και να σερβίρει στη συνέχεια με επιτυχία για το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν πιο κλειστό, με τα δύο πρώτα γκέιμ να κρατούν 20 λεπτά και την Κβίτοβα να «πετάει» τέσσερα μπρέικ πόιντ. Η Τσέχα κατάφερε με λίγη… καθυστέρηση να «σπάσει» τη Μαρία και να περάσει μπροστά με 1-3, όμως η 25χρονη Ελληνίδα είχε την άμεση απάντηση (2-3).

Η Κβίτοβα, ωστόσο, «χτύπησε» ξανά στο 3-4, εκμεταλλευόμενη το τέταρτο μπρέικ πόιντ της στο γκέιμ και, μάλιστα, με διπλό λάθος της Μαρίας. Πήρε στη συνέχεια τις μπάλες στα χέρια της και στο δεύτερο ματς πόιντ της έκλεισε τον αγώνα, για να συνεχίσει την πορεία προς τον δεύτερο σερί τίτλο της.