Λύθηκε, όπως όλα δείχνουν, η παρεξήγηση ανάμεσα σε Μαρία Σάκκαρη και Γιέλενα Οσταπένκο στο τέλος του ματς, παρά το μεταξύ τους επεισόδιο στο πρώτο σετ.

Τα νεύρα της Γιέλενα Οσταπένκο στο πρώτο σετ κόντρα στην Μαρία Σάκκαρη, έφεραν μια ολιγόλεπτη διακοπή στην Οστράβα.

Η Μαρία μετά από μπρέικ που σημείωσε στο 4-3 του πρώτου σετ, άκουσε την αντίπαλό της να την αποκαλεί (όπως είπε στον διαιτητή) γαμ@#$% πο@#$%α, με τον διαιτητή να ισχυρίζεται πως δεν το άκουσε. Αμέσως κάλεσε την supervisor η οποία ζήτησε διευκρινίσεις για το τι έγινε, με την Σάκκαρη να επιμένει πως η Οσταπένκο την έβρισε.

Το ματς συνεχίστηκε κανονικά και η Μαρία πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά και στο τέλος του αγώνα το ενδιαφέρον ήταν στο αν θα ανταλλάξουν χειραψία οι δύο και τι θα ειπωθεί μεταξύ τους.

Τελικά όλα πήγαν καλά καθώς έδωσαν τα χέρια και χαμογέλασαν η μία στην άλλη, με την Σάκκαρη να της λέει κάτι και να φαίνεται πως η παρεξήγηση λύθηκε.