Μετά την κατάκτηση του τίτλου πέρυσι στο Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα έχει την ευκαιρία αύριο να κάνει το back-to-back! Ο Έλληνας τενίστας κέρδισε πανεύκολα τον Σάσα Ζβέρεφ και πέρασε ξανά στον τελικό.

Στην καλύτερη φετινή εμφάνισή του στο αγαπημένο του χώμα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 25χρονου Γερμανού (Νο.3) με 6-4, 6-2 σε μόλις 75 λεπτά και θα προσπαθήσει αύριο (17/4, 15.30) κόντρα στον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (No.46) να πανηγυρίσει το δεύτερο Masters της καριέρας του!

Η διαφορά στο ranking είναι μεγάλη, ωστόσο ο νεαρός Ισπανός είναι αυτός που έκοψε τον δρόμο του Νόβακ Τζόκοβιτς και δείχνει ικανός για κάτι… μεγάλο! Στην πορεία του προς τον τελικό απέκλεισε και Νταβίντ Γκοφέν, Τέιλορ Φριτζ και Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Παρά την εξάντληση από την υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, ο Στεφ μπήκε πολύ διαβασμένος στο γήπεδο και έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα ποιος θα είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης. Με εξαιρετική τακτική και αξιοσημείωτη πνευματική ετοιμότητα, ο 23χρονος τενίστας δεν άφησε τον αντίπαλό του να πάρει ούτε ανάσα!

Έδειξε, μάλιστα, για πρώτη φορά μετά από καιρό τη μεγάλη ποικιλία στο παιχνίδι του, χρησιμοποιώντας έξυπνα το slice του, ανεβαίνοντας συχνά στο φιλέ και αλλάζοντας… όποτε ήθελε τον ρυθμό στα ράλι. Αυτός ο Στέφανος μπορεί να επαναλάβει την περσινή εκπληκτική πορεία στις χωμάτινες επιφάνειες!

Ο Στεφ, όπως είπαμε, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, όμως δεν μπόρεσε ούτε να διατηρήσει το αρχικό του προβάδισμα (2-0), ούτε να κλείσει το σετ όταν με νέο μπρέικ στο 3-2 βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-4. Πίεσε, ωστόσο, το ασταθές σερβίς του Ζβέρεφ και πήρε αυτό που άξιζε, έστω και με λίγη καθυστέρηση!

Στο δεύτερο σετ ο μέτριος σήμερα Γερμανός ανέβασε σε έναν βαθμό την απόδοσή του, ωστόσο ο Στεφ ήταν… μια κλάση ανώτερος από τον αντίπαλό του. Πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο 3-2 και τελείωσε το ματς όταν ο Ζβέρεφ σέρβιρε υπό πίεση στο 5-2.

Ήταν η έβδομη νίκη του σε δέκα αγώνες με τον Γερμανό και αύριο θα διεκδικήσει τον όγδοο τίτλο της καριέρας. Είναι ευκαιρία να βελτιώσει και το ρεκόρ του σε τελικούς, καθώς έχει χάσει 11 από τους 18 τελικούς του!

Είχε παίξει και πέρυσι στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο με τον Νταβίντοβιτς, όμως ο νεαρός Ισπανός εγκατέλειψε την αναμέτρηση μετά το πρώτο σετ (7-5). Στη δεύτερή συνάντησή τους, φέτος στο Ρότερνταμ, ο Στεφ είχε πάρει δύσκολη νίκη στα τρία σετ.

Ο Τσιτσιπάς είναι σίγουρα το φαβορί για τη νίκη, ειδικά αν παίξει όπως σήμερα!