Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Miami Open στη Φλόριντα πήρε ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, νικώντας τον Κρίστοφερ Έουμπανκς με 6-3, 7-5, μετά από μιάμιση ώρα αγώνα, ο οποίος άνοιξε και το πρόγραμμα της ημέρας.

Ο 27χρονος Ρώσος, ο οποίος έφτασε τις 22 νίκες στα 23 τελευταία παιχνίδια του στο tour, πέτυχε 9 άσσους και έσβησε τα 5 από τα 6 break points που αντιμετώπισε.

Στο πρώτο set, οι ισορροπίες ήταν μοιρασμένες μέχρι τα μισά, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (3-3).

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι είχε διακοπεί μετά το 5ο game, λόγω της ασταμάτητης βροχής στην περιοχή, και ο αγώνας ξεκίνησε πάλι από το 3-2 (υπέρ του Έουμπανκς).

Στο 7ο game, ο 27χρονος Ρώσος έκανε το πρώτο break στην αναμέτρηση, ενώ στη συνέχεια κράτησε τον No119 του κόσμου στους δύο πόντους, για να απέχει ένα βήμα από την ιδανική ολοκλήρωση της πρώτης στροφής του αγώνα (5-3).

Κάτι που έκανε με επιτυχία στο αμέσως επόμενο game, πραγματοποιώντας δεύτερο διαδοχικό break, και έτσι έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη και την πρόκριση στον ημιτελικό (6-3).

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μεντβέντεφ έκανε το 3 στα 3 στα break points, για να κάνει το break και στο 2ο σετ και να πάρει ένα καθαρό προβάδισμα με 4-2. Δεν κράτησε το απόλυτο στο σερβίς του όμως ο Ρώσος, αφού ο Έουμπανκς έκανε το πρώτο του break στο ματς στο επόμενο game και μείωσε σε 4-3.

Ο Έουμπανκς κράτησε τη διαφορά ως έχει μέχρι το 11ο game (6-5), όμως δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στο tie-break, καθώς ο Ρώσος έκανε νέο break στο φινάλε του αγώνα, και έκλεισε τη θέση του στην τελική 4αδα του Μαϊάμι.

Ο Μεντβέντεφ συνεχίζει την πολύ καλή σεζόν του και είναι το μεγάλο φαβορί για να μπει στον τελικό του Μαϊάμι, περιμένοντας τον αγώνα του Φρανσίσκο Τσερούντολο με τον Κάρεν Κατσάνοφ, για να μάθει τον αντίπαλό του.